Menu Zavřít

Z jachty do spilky

19. 11. 2018
Autor: Euro.cz

Úroveň Mostu, panelákové hnědouhelné metropole, můžou nakopnout nové minipivovary

Mostečtí patrioti by se asi hádali, ovšem kdyby se někdy v Česku dělala anketa o nejsmutnější místo, jejich město se s přehledem ocitne na nejvyšších příčkách.

Právě nyní, v době podzimních inverzí, vyniká tahle „panelová romance“ dvojnásob. A o nic slavnější to není ani s pohostinstvím. Doteď nechápu proč, ale široko daleko je tu pravděpodobně nejvíc výčepů stojících na světlém ležáku Excelent z plzeňského Gambrinusu.

Tuto průmyslovou hegemonii se zatím jako jediný minipivovar snaží rozbíjet - někdy úspěšně, jindy méně - podnik Mostecký Kahan. Záměrně píšu „zatím“, protože jak zjistil týdeník Euro, ve městě existují plány na minimálně dva další pivovary.

Tím prvním je projekt zdejšího rodáka Martina Trčky. Nejde o nijak neznámé jméno. Trčka je především úspěšný jachtař, který Česko reprezentoval na olympiádách v Athénách a Pekingu. Sám nemá obavy, že by se v Mostě jednou nedokázalo uživit více minipivovarů. „Most je v tomto zvláštním způsobem podceňované město. Už jen řečí čísel se jedná o město s 65 tisíci obyvateli, kde každé jedno sídliště má velikost středně velkého města,“ popisuje Trčka.

Jako Hostivař 1

A jak se vůbec k myšlence na vlastní restaurační minipivovar dostal? Překvapivě díky jachtingu, kde se setkal s pražským developerem Martinem Kulíkem. Ten v posledních letech minipivovarům propadl a buduje je nejen v Praze, ale třeba i v Krkonoších - jde o značky Hostivar, Spojovna či Trautenberk. „Pan Kulík se přímo podílí na přípravě celého projektu,“

pokračuje Trčka.

Podobnost s ostatními podniky, za nimiž Kulík stojí, bude cítit i v konceptu nového mosteckého pivovaru. Mělo by jít o společnost, jejíž akcie si pořídí především lidi z nejbližšího okolí. „Je skvělé, když se přátelé kromě společné konzumace piva můžou podílet i na jeho přípravě.

Zájem o akcie je veliký. Mostecký projekt samozřejmě vychází ze zkušenosti Hostivaru, zároveň však bude trochu jiný. Neleží v Praze, ale mezi Středohořím a Krušnými horami, což na něm bude poznat,“ plánuje Martin Trčka.

Rozjet výrobu v Mostě by měl sládek František Poláček. Protože zároveň bdí i nad dalšími pivovary, v severozápadních Čechách nezůstane napořád, postupně tam zaškolí svého nástupce. „Chceme se přiblížit Hostivaru 1,“ představuje Poláček filozofii chystaného podniku. „Na tradiční technologii složené z varny, spilky a sklepa chceme dělat hodně spodně kvašených piv, ve dvou cylindrokonických tancích bude zase prostor pro ejly, stouty či pšeničná piva,“upřesňuje. Pivovar s plánovaným ročním výstavem kolem 2300 hektolitrů by měl zahájit výrobu příští rok.

Tím to ale v Mostě nekončí. V delším časovém horizontu by tam mohli jiní investoři rozjet minipivovar odkazující především na americkou „craftovou tradici“ s voňavým svrchně kvašeným sortimentem. 9

bitcoin_skoleni

O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?