Marjan Simčič je průkopníkem přirozených postupů při pěstování révy
Znovu, a zcela jistě právem, se pozornosti našeho konzumenta stále více připomínají vína ze Slovinska. Vinařství, které za c&k monarchie patřilo k privilegovaným a tamní vína mezi nejžádanější, ztrácelo v pozdější historii na významu a z tehdejších asi padesáti tisíc hektarů vinic jich zůstala sotva polovina. V roce 1991, kdy vzniklo samostatné Slovinsko, začala i obnova vinohradnictví a vinařství. Třináct oblastí ve třech regionech - Podravje, Posavje a Primorska - je domovem především pro ryzlinky, tramín, sauvignon. Z autochtonních a zdomácnělých sort zde nalezneme sipon nebo refoscu, zlahtinu či žilavku a také málo známý, stále však populárnější cviček.
Mezi dosud převládající družstevní produkcí se stále více prosazují drobní vinaři, jejichž filozofií zhusta bývá návrat k tradičnímu pěstování révy. Vína potom zrají samovolně, bez filtrace a chemických úprav. Jedním z nich je i mladý, ve světě stále populárnější Marjan Simčič. Pokračovatel tradice se ujal šestnácti hektarů rodinného vinařství v roce 1988. Právě Simčič je jedním z průkopníků přirozených postupů při pěstování révy a přípravy vín. Osvojil si to nejdůležitější z tradičních postupů a celou svou produkci, ročně je to asi 80 000 lahví, připravuje s maximálním ohledem na surovinu a konečnou kvalitu hotového vína.
Simčičova vína se chlubí ryzím přírodním charakterem, plným tělem a bohatostí výrazu. Jak sám říká, každé z nich musí svou chutí konzumenta oslovit, vyprávět mu svůj příběh, od zrodu hroznu ve vinohradu až po nalití do sklenky.
Z vín Marjana Simčiče, která naleznete ve vinotéce Havelská společnosti ITH, nám nám byla doporučena následující:
Rebula 2003 Selekcija - Goriška Brda, Salko & Marjan Simčič.
Víno z prastaré, původně italské odrůdy překvapí už na pohled. Hutná zlatá barva připomíná spíše některá dezertní. Ušlechtilá kytka nabízí především excelentní vyzrálost. Za hutným projevem hroznu se pozvolna rozvíjí lehké náznaky citrusu, společně se stopou přítomnosti lehkých kyselinek. Chuť rozvíjí aspekty, které se objevily ve vůni, její dominantou je až marnotratně intenzivní akord hroznu, bohatě vyzrálý, zpočátku se sotva patrným „ťuknutím“ cukru, vzápětí obestřený uměřeným projevem kyselinek a lehýnkým podtextem dřeva a minerálů. Hutné tělo a vysoká viskozita vína napovídá o jeho dlouhém ležení, díky jemuž skýtá Rebula neotřelý, espritní dojem.
Cabernet Sauvignon 2002 Selekcija - Goriška Brda, Salko & Marjan Simčič.
Temná, téměř neprůsvitná barva s lehkým závojem dává tušit, že víno leželo po celou dobu zrání na kalech a neprošlo filtračními deskami. Buket je především o „statečku“, té věhlasné směsi odérů zemědělské usedlosti, znamením to velkého vína. Teprve za ním se objeví ovoce, trochu utlačené, nicméně do skladby vůní promluvivší. Chuť, rozsochatá a obsažná, v sobě zkoncentrovala všechny nejlepší vlastnosti hroznu - je plná tmavého ovoce, lehce svíravá po taninech, odspodu podmalovaná teprve v doběhu nastoupivším cassisem. Způsob školení vyextrahoval širokoobsažný vějíř chutí, rozevřený a pestrý jako paví chvost.