Menu Zavřít

Z Brna až ke hvězdám. Moravská metropole je centrem českého vesmírného průmyslu, tamní firmy pracují na satelitech, sondách i raketách

1. 11. 2024
Doba čtení: 5 minut
  • Na Moravě působí mnoho úspěšných společností, které vyvíjejí vesmírné technologie k širokému využití
  • Patří k nim například poskytovatel komplexních vesmírných misí Spacemanic nebo společnost OHB Czechspace zabývající se konstrukcí kosmických sond
  • Většina těchto firem dlouhodobě spolupracuje také s Evropskou vesmírnou agenturou a podílí se na jejích misích

V souvislosti s významnými vesmírnými úspěchy si asi většina lidí vybaví především astronauty z NASA nebo třeba soukromé kosmické firmy, jako je SpaceX. Určitě bychom ale neměli zapomínat, že hodně společností, které svými inovacemi výrazně přispívají k průzkumu naší galaxie, se nachází i v Česku. 

Centrem zdejšího vesmírného průmyslu přitom možná trochu překvapivě není Praha, ale spíše Brno. Právě v moravské metropoli totiž povětšinou sídlí firmy, jejichž řešení jsou často významná nejen v celoevropském, nýbrž také globálním měřítku. Důkazem budiž skutečnost, že řada z nich vyvíjí technologie, které si pro své mise vybírá třeba i Evropská kosmická agentura (ESA).

Boj s vesmírným odpadem

Jednou z úspěšných brněnských vesmírných firem je třeba Spacemanic, který je poskytovatelem komplexních vesmírných misí, pro něž využívá miniaturní satelity, takzvané CubeSaty. Společnost se specializuje na jejich výrobu dle konkrétních požadavků zákazníků, což zahrnuje palubní počítače, navigační jednotky, vysílače, antény, napájecí jednotky, rámy nebo třeba solární panely. Svým klientům ale firma nabízí i další služby spojené se samotným vypuštěním satelitů.

Outstream Placeholder

„Ať už jde o vývoj vlastních komponent, zajištění vynesení nákladu do vesmíru, nebo přípravu kompletních nanosatelitních misí, Spacemanic disponuje odbornými znalostmi a zdroji potřebnými pro splnění i těch nejnáročnějších požadavků. Díky modulárnímu a flexibilnímu přístupu navíc urychlujeme nasazení misí, čímž zajišťujeme flexibilní a cenově dostupný přístup do vesmíru pro vědecké, technologické a soukromé zákazníky,“ uvedla pro Euro.cz obchodní ředitelka Spacemanicu Daniela Jović.

Brněnská společnost už má v tomto oboru bohaté zkušenosti, jelikož sestrojila, vypustila nebo se jinak podílela na celkem osmi satelitních misích. Momentálně pracují třeba na velkém projektu financovaném ESA, v rámci něhož vyvíjí modulární satelitní platformu Corvus, která bude schopná realizovat široké spektrum vesmírných misí.

Nová observatoř Vera C. Rubin by mohla změnit lidské chápání vesmíru. Odpovědět má na nejzásadnější otázky kosmu
Přečtěte si také:

Nová observatoř Vera C. Rubin by mohla změnit lidské chápání vesmíru. Odpovědět má na nejzásadnější otázky kosmu

Ačkoliv Spacemanic si na nedostatek práce rozhodně stěžovat nemůže, do budoucna chce firma svůj stávající byznys ještě rozšířit. „Plánujeme třeba vývoj nových satelitních komponent, subsystémů a služeb. Kromě toho se pak v rámci projektu StellarFence zaměřujeme na vývoj vesmírných obranných systémů na ochranu satelitů před kybernetickými hrozbami a kolizemi s vesmírným odpadem. StellarFence je inovativní řešení pro aktivní ochranu satelitních systémů v reálném čase, což je klíčové pro bezpečnost a stabilitu kritické vesmírné infrastruktury,“ doplnila Jović.

Výzkum nedotčené komety

Další brněnskou vesmírnou firmou je mimo jiné OHB Czechspace, která se zabývá konstrukcí kosmických sond, družicových adaptérů nebo třeba mechanického pozemního podpůrného vybavení (MGSE). Společnost dokáže svým zákazníkům poskytnout vše od návrhu konstrukce daného zařízení přes vývoj a montáž až po provedení mechanických zkoušek a dalších souvisejících úkolů.

Díky unikátním řešením už i tato firma získala řadu zakázek od ESA. „Patřila k nim třeba mise planetární obrany Hera, kde jsme navrhli kompletní konstrukci sondy, mise na výzkum exoplanet PLATO nebo mise na měření oxidu uhličitého v atmosféře CO2M. V roce 2022 jsme získali od Evropské kosmické agentury zakázku na první fázi české satelitní mise SOVA a vedli jsme také studii proveditelnosti využití jaderného pohonu pro náročné vesmírné mise v oblasti logistiky a průzkumu vesmíru (NEP RocketRoll),“ shrnula marketingová specialistka OHB Czechspace Lucie Kopecká.

Aktuálně se firma podílí třeba na projektu ESA jménem Comet Interceptor. Jeho cílem je vytvořit satelit vhodný pro zkoumání komet, které se dosud nepřiblížily ke Slunci, jež má značný vliv na jejich vzhled a vlastnosti. Právě výzkum takovýchto „nedotčených“ komet by totiž mohl přinést velmi cenné poznatky o jejich raných stadiích před několika miliardami let.

Na Mars „jadernou“ raketou. Americká NASA chce vyvinout nový pohon, který by měl výrazně zrychlit vesmírnou dopravu
Přečtěte si také:

Na Mars „jadernou“ raketou. Americká NASA chce vyvinout nový pohon, který by měl výrazně zrychlit vesmírnou dopravu

„OHB Czechspace se zhostí nelehkého úkolu – sestavení prachového štítu družice. Právě prachový štít hraje v projektu Comet Interceptor důležitou roli, protože má za úkol ochránit satelit před nebezpečným prachem z komety, který by jej mohl nenávratně poškodit. I malé částice pohybující se vysokou rychlostí mohou totiž zapříčinit poničení klíčových komponentů, jako jsou antény nebo solární panely. Stejně tak může prach z komety poškodit senzory a další přístroje nutné k provozu satelitu ve vesmíru,“ vysvětlila Kopecká.

Rozložení velké antény

V souvislosti s českým kosmickým průmyslem nelze opomenout ani Frentech Aerospace. Tato společnost se zabývá výrobou, montáží a testováním vesmírných mechanismů a vesmírných mechanických subsystémů, přičemž svým zákazníkům opět dokáže zajistit kompletně celý projekt od návrhu až po dodání.

„Dodáváme palivové ventily pro raketu VEGA-E, spolu s kolegy z VUT a L.K. Engineering jsme vyvinuli unikátní technologii pro budoucí vesmírnou misi ATHENA, dodali jsme vesmírné mechanismy pro projekt Iridium NEXT, pracujeme na projektu Space Rider, podílíme se na misi ExoMars, JUICE a na mnoha dalších,“ nechal se slyšet ředitel dotčené společnosti Pavel Sobotka.

Z mnoha zmíněných projektů si zvláštní pozornost zaslouží právě třeba JUICE, u něhož brněnská firma ve spolupráci s třemi dalšími českými společnostmi sestrojila technologii nezbytnou pro ovládání asi 16 metrů velké antény. Při startu ji totiž bylo nutné udržet ve složeném stavu, aby nedošlo k jejímu poškození, ve vesmíru už se pak ale musela rozložit, což zajistil právě tuzemský mechanismus.

Nejen Brno

V Brně samozřejmě působí také mnoho dalších vesmírných firem, zároveň se však sluší podotknout, že i společnosti z ostatních moravských krajů jsou v odvětví kosmického průmyslu známé daleko za hranicemi Česka. Jednou z nich je třeba BD Sensors z Buchlovic u Uherského Hradiště, jež se prostřednictvím své divize Space zabývá vývojem a výrobou elektronických zařízení a systémů pro kosmické aplikace.

„V současné době je BD Sensors jedinou firmou v Česku, která má certifikát od ESA na automatizované osazování a pájení desek plošných spojů. Máme za sebou už mnoho úspěchů, k nimž patří třeba realizace řídící jednotky APME, jež v současné době bezchybně funguje na družici JUICE mířící k planetě Jupiter. Dále bych zmínil i výrobu zdrojových modulů pro misi Solar Orbiter, která od roku 2020 cestuje ke Slunci,“ přiblížil Marek Šimčák, ředitel zmíněné firemní divize.

Česká firma TRL Space buduje v Africe vesmírný ekosystém. Z Rwandy chce učinit centrum pro stavbu malých satelitů
Přečtěte si také:

Česká firma TRL Space buduje v Africe vesmírný ekosystém. Z Rwandy chce učinit centrum pro stavbu malých satelitů

Kromě uvedených technologií se firma v budoucnu plánuje více zaměřit rovněž na tlakové systémy: „Chceme úspěšně dokončit probíhající kvalifikaci vlastních tlakových senzorů nejen pro budoucí misi IHAB působící v okolí Měsíce, ale také pro mnoho dalších tlakových aplikací evropského kosmického programu. BD Sensors usiluje o to stát se exkluzivním dodavatelem tlakových řešení pro celý evropský kosmický průmysl.“

FIN25

Výše uvedený výčet moravských vesmírných firem je samozřejmě jen zlomkem toho, co všechno může Česko světovému kosmickému průmyslu nabídnout. Zvučné jméno v oblasti vesmírných technologií si v minulosti vydobyla třeba i společnost TRL Space. Ale také mnoho dalších. 

Řečeno jinak, působivých úspěchů v tomto odvětví zkrátka rozhodně nedosahují jen miliardoví giganti patřící nejbohatším lidem na světě. Stejně tak je třeba počítat i s takovými soukromými organizacemi, které sídlí třeba jen pár kilometrů od našich domovů.

  • Našli jste v článku chybu?