PŘESHRANIČNÍ SPOLUPRÁCE Firmy ze zemí visegrádské čtyřky zapojené do projektu vojenských 3D radiolokátorů nepůjdou do armádních výběrových řízení společně. Konsorcium ReUnion, vůbec první uskupení středoevropských zbrojovek, se rozpadlo a z nedávných partnerů se stali soupeři. Mohou za to požadavky úřadu Martina Stropnického (ANO). Tuzemské společnosti Retia, Eldis či T-CZ, které vyrábějí klíčové komponenty radaru, začaly jednat se zahraničními koncerny, jako je Saab, Lockheed Martin, Thales nebo Nimda. Nakolik by se na chystané zakázce české armády za 1,5 až 1,7 miliardy korun tyto firmy podílely, není zatím jasné.
„V situaci, kdy chce ministerstvo obrany podmínit účast v otevřené soutěži existencí už hotového radaru, nemá spolupráce středoevropských podniků význam. I když radar vyrobit umějí, bez jistoty referenční zakázky si nemohou dovolit zkompletovat a odzkoušet finální produkt,“ řekl deníku E15 generální ředitel Retie Petr Novák. Podle něho byli domácí výrobci ke spolupráci se zahraničními firmami donuceni.
Retia se přitom na jaře zavázala, že poskytne státu záruku 100 milionů korun, pokud by měly radary konsorcia jakékoli nedostatky.
O vypsání otevřené soutěže místo přímého oslovení zbrojovek z V4 rozhodlo ministerstvo v září. Přestože vojsko nové radary nutně potřebuje, úředníci tendr stále nevyhlásili.