Pokud do firmy nevstoupí rychle investor, hrozí rychlý bankrot
Přesně rok po prohlášení konkursu na zbytkovou akciovou společnost Škoda Plzeň se stává aktuálním i možný bankrot Škody Holding. Když do konce listopadu vláda nerozhodne o prodeji svého podílu a státem držených pohledávek vůči Škodě Holding, bude zánik firmy nevyhnutelný. Stát proto musí změnit svůj zamýšlený postup a urychlit prodej svého podílu tak, aby byl dokončen nejpozději na začátku listopadu. Novou strategii minulý týden schválila dozorčí rada České konsolidační agentury (ČKA). Nebezpečí konkursu potvrdili týdeníku EURO vysocí manažeři ČKA i Škody Holding
Vražedné směnky
Důvodem je skutečnost, že v polovině března příštího roku jsou splatné směnky, s jejichž využitím se vyváděly výrobní aktivity Škody a. s. do Škody Holding. Tyto směnky měly být kapitalizovány a vyměněny na akcie Škody Holding. To se však stalo pouze částečně, a firma tak nyní dluží 1,8 miliardy korun, které v březnu příštího roku nebude schopna splatit. Z této sumy drží Česká konsolidační agentura směnky za 1,4 miliardy a zbytek je v rukou dalších věřitelů. Jedinou cestou, jak odvrátit bankrot je prodej celé státní angažovanosti, tedy akciového podílu i pohledávek včetně směnek, novému investorovi. Splatnost směnek totiž nelze prodloužit a představenstvo ani není schopno přijmout nové financování tohoto dluhu, protože takový dluh by nebyl kryt majetkem firmy ani budoucími výnosy a představenstvo by přijetím půjčky spáchalo trestný čin. ČKA ani nemůže dluh odpustit. Transakci musí schválit ÚHOS, který na to má tři měsíce. Škoda Holding má již delší dobu vážné potíže s financováním, a tím pádem s přijímáním nových zakázek. Informace týdeníku EURO potvrzují, že vedení firmy chce v souladu s vývojem situace začít s razantním snižováním provozních nákladů, jehož součástí je propouštění dvou až čtyř stovek zaměstnanců měsíčně.
Správcovy vidle
Problém vyostřila roztržka mezi ČKA a konkursním správcem Škody a. s. Zatímco zbankrotovaná Škoda a. s. je vlastníkem zhruba 52 procent akcií Škody Holding a nemovitostí, v nichž podnikají dceřiné společnosti holdingu, tak ČKA drží zbývajících 48 procent akcií, zmíněné směnky v nominální hodnotě 1,4 miliardy korun a pohledávky za dceřinými společnostmi holdingu ve výši 1,7 miliardy korun.
Celý rok od vyhlášení konkursu na akciovou společnost 12. září loňského roku až do poloviny letošního srpna se obě strany ujišťovaly, že budou při prodeji postupovat společně a společně také prodají. V srpnu také měly být otevřeny dataroomy pro zájemce o koupi aktiv celého společenství Škoda. Místo toho konkursní správce Milan Bufka doručil ČKA rozhodnutí plzeňského soudce Miloslava Kostkuby, který společný prodej zakazuje. Soudce tak rozhodl na samotný návrh konkursního správce z důvodu, že nejsou dořešena zahraniční aktiva a není uzavřena dohoda o rozdělení výnosu prodeje. Někteří účastníci jednáních o osudu Škodovky vidí v postupu správce svévoli a úmysl vytvořit situaci, kdy bude prodávat tomu, koho si sám v neprůhledném řízení vybere. Jiní argumentují tím, že otázka zahraničních aktiv je v českém zákoně o konkursu a vyrovnání vyřešen velmi špatně a situace skutečně z právních důvodů neumožňuje společný prodej.
Poradce ČKA, společnost JP Morgan navrhla kompromis. Obě strany měly prodávat paralelně své podíly. Tak by zájemci samostatně ocenili hodnotu prodávaného majetku a správce s agenturou by se pak dohadovali až na konečném výběru nového investora. Nejistotu ohledně zahraničních aktiv by potom investor promítnul do ceny, ale Škodovka by byla zachráněna. Na tento postup konkursní správce nepřistoupil.
Komu patří značky
Otázka zahraničních aktiv není úplně banální. Spočívá v tom, že podle právníků zákon o konkursu neumožňuje v tomto případě zahrnout do konkursní podstaty zahraniční movitá aktiva, která jsou tudíž stále majetkem původních akcionářů Škody, a. s. Jde především o registrace chráněné značky Škoda v zahraničí. To je samozřejmě pro všechny dceřiné společnosti Škoda Holdingu klíčové. Statutární orgány původní akciové společnosti, které by mohly schválit prodej značek, však rezignovaly a nové nebyly zvoleny. Je tedy nutné svolat valnou hromadu a na ní prosadit prodej značek spolu s konkursní podstatou. Na to však nelze čekat z výše uvedených důvodů. Dozorčí rada ČKA proto rozhodla postupovat samostatně bez správce konkursní podstaty a nabídnout svá aktiva zájemcům, kteří dosud deklarovali zájem o Škodovku. K favoritům patří v tomto okamžiku především vlastník Mostecké uhelné, společnost Appian Group, která může Škodě pomoci zejména zakázkami, neboť chystá výstavbu uhelné elektrárny za 35 miliard korun a jako důlní společnost může pomoci i Českým drahám s financováním nákupu škodováckých lokomotiv. Zakázky a jejich financování přitom budou v nejbližší době pro Škodu Holding zásadní existenční otázkou. Podle dostupných informací však poradce ČKA, společnost JP Morgan preferuje fond rizikového kapitálu Advent. Do hry jako vážný zájemce vstoupil také Atlantik FT energetického magnáta Karla Komárka. Jeho poradcem je Michal Hrubý, bývalý šéf FNM, který radil představenstvu zkrachovalé Škody, a. s. Prodej má proběhnout bez poskytnutí státních záruk a dobře informovaní experti počítají, že na konci transakce stát získá zhruba jednu miliardu korun z celkové šestimiliardové angažovanosti. Největším ziskem však bude zachování firmy, která živí sedm tisíc lidí a státu platí na daních a pojistném více než miliardu korun ročně.