Většina manažerů nesouhlasí s bezplatnými zásahy policie na stadionech
Měla by Policie ČR bezplatně zajišťovat bezpečnost na sportovních akcích?
- Ano 44,6, %
- Ne 50,8, %
- Nevím 4,6 %
Výtržnosti fanoušků během posledního fotbalového derby Sparty a Slavie 31. března vyvolaly diskusi o růstu násilí na stadionech a o přítomnosti Policie ČR na nich. Dle ministra vnitra Ivana Langera by si sportovní kluby měly bezpečnost na svých akcích zajišťovat samy. A teprve kdyby pořadatelé situaci nezvládli, mohli by zavolat na pomoc policii. A majitelé klubů by její zásah zaplatili. Proti bezplatnému zajišťovaní bezpečnosti policií na stadionech je i 50,8 procenta manažerů.
Opačného názoru vycházejícího z kvalifikovaného právního rozboru je však respondent: „Pokud zákon o Policii ČR říká, že chrání bezpečnost osob a majetku a spolupůsobí při zajišťování veřejného pořádku, pak tomu tak zcela nepochybně mělo být. Má-li stát tendenci zasahovat do pořádání sportovních akcí tím, že na nich pořadatelům zakazuje prodávat alkohol (kromě piva) a cigarety, pak touto činností implikuje, že jsou veřejného charakteru, a měl by tedy na nich zajistit i pořádek. Jinou věcí by bylo, kdyby stát deklaroval, že sportovní akce jsou čistě soukromou záležitostí. A že vše, co se na nich děje, je soukromou záležitostí pořadatele, a proto do toho nebude nijak zasahovat. Poté by i zajištění pořádku na těchto akcích bylo záležitostí pořadatele. Současný stav se však liší a policie ze zákona nese odpovědnost za veřejný pořádek na sportovních akcích. A je jedno, jestli zasahuje proti skupince anarchistů rozbíjejících výlohy nadnárodních řetězců nebo fanoušků demolujících stadion. Vždy chrání veřejný pořádek a soukromý majetek. Jestliže ministr vnitra Ivan Langer uvažuje o tom, že by tuto činnost policie dělat neměla, pak je na místě si položit otázky: Jakou roli by tedy měla hrát? Nestala by se zbytečnou?“
S výhradami s ním souhlasí manažer: „V případě mezistátních a mezinárodních sportovních akcí velkého významu je třeba asistence policie už proto, že když cizinci spáchají nějaký přestupek nebo trestný čin, často předstírají, že neumějí česky a nikdo jiný než Policie ČR s nimi nic nepořídí. V takových případech schvaluji její nasazení zdarma - jde přece o prestiž a dobré jméno České republiky.
Policie ČR by nadále měla hlídkovat v blízkosti stadionů zejména při rizikových utkáních ligových klubů s agresivními fanoušky, aby nebyl poškozován či ničen veřejný a osobní majetek především nezúčastněných subjektů.
Nesměšujme však pojmy - hlídkování není totéž co zásah. Proto by případný zásah Policie ČR uvnitř stadionu bezplatný být neměl. Má-li fotbalový klub až stovky milionů korun na nákup hráčů, musí mít desetitisíce na zajištění pořadatelské služby včetně ostrahy.
Když za každou návštěvu lékaře zaplatíme 30 korun, pak za jedno utkání by měl sportovní klub odvést na účet Policie ČR stejnou částku za každého policistu, který prováděl hlídkovou činnost uvnitř stadionu. Není to sice mnoho, ale někde se začít musí.“
Zcela proti je respondent: „Jednoznačně za to musejí nést odpovědnost pořadatelé a být na jejich náklady. Jedinou alternativu vidím v tom, že se podobné 'sportovní' akce nebudou povolovat. Jako daňový poplatník jsem proti zapojení policie do podobných manévrů.“
Nesouhlasí s ním však manažer: „Samozřejmě že měla. A není pravda, že by to dělala bezplatně. Platíme si ji všichni a na stadionech je rozhodně užitečnější než tam, kde číhá za bukem a čeká, až řidič zastaví v modré zóně.“
Tento názor nesdílí respondent: „Odpovědnost policie by měla končit před branami soukromých sportovních stadionů. Za nimi by kluby měly za asistenci policie platit. Nevím, proč by běžní daňoví poplatníci měli nést náklady na takové akce. Kluby musejí nést odpovědnost za to, koho pustí na stadion a jak působí na své fanoušky. Policie by měla nést odpovědnost za klid v ulicích a na jiných volně přístupných veřejných místech. Je na čase přenést do českého fotbalu některé zahraniční zkušenosti z boje proti fotbalovým chuligánům. To by ale zřejmě musela proběhnout totální výměna českých fotbalových funkcionářů, kterým současný stav zřejmě vyhovuje a přináší jim nemalý osobní prospěch. Současný fotbal má se sportem málo společného.“
Odpovídalo 130 manažerů