bezpečnější Internet je skvělý sluha, ale chraňme před ním ty nejohroženější
Žijeme v době, kdy se bez internetu téměř nedokážeme obejít. Chceme být online téměř vždy a všude, což se nám díky neustále rostoucímu pokrytí mobilního internetu daří. Internet mnozí z nás vnímají jako nekonečný svět informací. Listování ve vázaných encyklopediích jsme nahradili zahlcováním internetových vyhledávačů a práce bez připojení k síti je pro mnohé z nás nepředstavitelná. Bohužel si i navzdory přibývajícím negativním zkušenostem a případům, o nichž se dozvídáme z médií, málokdo uvědomuje, jaká nebezpečí internet skrývá. Nejzranitelnější bývají v tomto ohledu zejména děti a senioři, kteří si neumějí představit, co všechno jim v online světě může hrozit.
Otevřenost internetu je silnou zbraní. Každý může být anonymní, vydávat se za někoho jiného a využít důvěřivosti své oběti.
Případy kyberšikany, stalkingu, kybergroomingu nebo zneužití osobních údajů dnes naneštěstí nejsou ojedinělé a právě před nimi musíme ohrožené skupiny varovat.
To se nám pomalu daří i díky projektu E?Bezpečí, který ve spolupráci s Nadací Vodafone pořádá vzdělávací besedy, kde jsou jak děti, tak jejich rodiče a učitelé seznámeni s typickými znaky častých jevů zneužití internetu, způsoby prevence i možnostmi, jak problémové situace řešit. Jen letos tímto školením prošlo 2498 dětí, 170 rodičů a 60 učitelů.
Podobné přednášky v rámci projektu E?Bezpečí plánujeme i pro druhou nejvíce ohroženou skupinu – seniory – na příští rok.
Jak jsou podobné edukační akce důležité, dokazují i poměrně alarmující výsledky aktuálního výzkumu Nebezpečí internetové komunikace: každé druhé z více než 21 tisíc tázaných dětí se setkalo s některou z forem útoku spadajícího do oblasti kyberšikany.
Nejčastějšími jevy bývají verbální útoky, průniky na účty a obtěžování prozváněním. Na 12 procent respondentů uvedlo, že některý z jejich známých umístil na internet jejich intimní fotogra? e. Nepříjemným překvapením je i podíl dětí, které by byly ochotné jít na schůzku s internetovým „kamarádem“. Takto důvěřivých dětí je 36 procent, a to přestože tři čtvrtiny z nich takové jednání považují za riskantní a nebezpečné.
Většina dětí je v oblasti internetu znalejší než jejich rodiče a jistě nemá smysl je od jeho používání odrazovat. Zároveň však musíme věnovat dostatek času a energie tomu, abychom je před všemi nástrahami varovali a pokud možno také ochránili. První krok můžeme udělat u nastavení vlastních mobilních telefonů – například zdarma dostupná služba Dětský pro? l automaticky blokuje vedle erotiky také stránky s tematikou hazardních her, zbraní, drog nebo alkoholu. To ostatní už by si ale měli rodiče ohlídat sami.
O autorovi| ONDŘEJ ZAPLETAL, ředitel Nadace Vodafone Česká republika