Najít uplatnění na pracovním trhu je zejména pro absolventy vysokých škol v některých zemích mnohdy těžší, než jak původně doufali. Momentálně by o tom mohli vyprávět například studenti z Číny, kde nezaměstnanost ve městech dosahuje historického maxima. Vyřešit tento problém, nebo jej alespoň částečně zmírnit, hodlá tamní vláda namotivováním letošních absolventů k hledání práce na vesnicích.
Aby tohoto kroku Peking docílil, nabídne mladým budoucím pracovníkům daňové pobídky a půjčky, které je mají nalákat třeba na pozice úředníků. „Podobné výhody pak budou nabízeny i stávajícím malým podnikatelům na vesnicích, již absolventy vysokých škol zaměstnají, a to i v oblastech, jako je úklid nebo péče o seniory,“ píše web CNN.
Pro samotné pracovníky to bude pravděpodobně šok. A to především vzhledem ke skutečnosti, že jsou po dokončení vysokoškolských studií zvyklí dávat přednost práci v dobře placených firmách. Na tu tam však narazí jen stěží, neboť mezi příjmy z venkovských a městských oblastí existuje velmi zřetelný rozdíl.
Není to navíc poprvé, co čerstvé absolventy vláda k podobnému kroku vyzvala. V červnu 2020 bylo novým držitelům vysokoškolských titulů doporučeno se na venkov dokonce přestěhovat, čímž se mělo zamezit nejen boji o omezené pracovní příležitosti, ale také shlukování lidí ve městech.
Jako za vlády Mao Ce-tunga
Výzvy, které politici zveřejnili například na sociálních sítích, mnohým připomínají vládní iniciativu z bouřlivých dob zakladatele komunistické Číny Mao Ce-tunga, kdy bylo údajně cílem přesunout městskou mládež do odlehlých koutů, aby se zde učila od chudých rolníků o zemědělství a politice. Výsledkem byla takzvaná ztracená generace, která svá nejlepší léta promarnila právě na venkově.
O tom, že letošní absolventy čeká opravdu složité období, svědčí i jejich vysoký počet – univerzitu má dokončit 10,79 milionu lidí. Situaci navíc nepomáhá ani fakt, že druhá největší ekonomika světa v první polovině roku výrazně zpomalila, což se negativně promítlo rovněž na počtu pracovních míst ve městech. Tím spíš, když řada malých podniků představující hlavní zdroj pracovních sil byla postižena rozsáhlými protiepidemickými opatřeními.
Krizi čelí také čínský technologický sektor, který býval dlouhá léta hlavním zdrojem dobře placených pozic. Jenže v důsledku lockdownů stavy momentálně snižují i velké soukromé společnosti. Podle nejnovějších vládních statistik se míra nezaměstnanosti lidí od 16 do 24 let ve městech vyšplhala v květnu na historických 18,2 procenta, přičemž tento údaj ještě nezohledňoval nové absolventy.
Dostat se na některou z čínských vysokých škol přitom není zrovna snadné, jak se v průběhu uplynulého týdne nechalo slyšet mnoho studentů na sociální síti Weibo. Podle tamního ministerstva školství jsou ale extrémně těžké zkoušky potřeba, neboť plní roli selekce.