SILNIČNÍ DAŇPoužíváte k podnikání automobil? Pak musíte zaplatit silniční daň. Kromě druhu vozidla je pro stanovení správné sazby důležité i jeho stáří. Platí přitom, že pokud vůz splňuje náročnější emisní normy, je silniční daň mnohem nižší.
SILNIČNÍ DAŇ Používáte k podnikání automobil? Pak musíte zaplatit silniční daň. Kromě druhu vozidla je pro stanovení správné sazby důležité i jeho stáří. Platí přitom, že pokud vůz splňuje náročnější emisní normy, je silniční daň mnohem nižší.
Základem pro stanovení silniční daně u osobních automobilů je objem motoru definovaný v krychlových centimetrech (s výjimkou vozidel na elektrický pohon). Daň je rozdělena do šesti pásem a činí od 1200 do 4200 korun ročně.
U nákladních vozidel je důležitý součet maximálních povolených hmotností na nápravy uváděný v tunách a počet náprav u návěsů. U ostatních vozidel je relevantní počet náprav (v rozmezí od jedné do čtyř). Z toho plynou základní kategorie. Ty se dále dělí podle maximální povolené hmotnosti v tunách. Daňová sazba se pohybuje v rozmezí 1800 až 50 400 korun.
O 15 procent více vytáhnou z peněženek majitelé vozidel registrovaných v Česku před 1. lednem 1990. Naopak sníženou sazbu (o 40 procent) zaplatí vlastníci nákladních vozů splňujících požadavky emisní normy Euro 2. V případě splnění požadavků emisní normy Euro 3 (a vyšší) je sazba nižší o 48 procent (s účinností do 31. prosince 2007). U jednoho vozidla lze aplikovat pouze jeden z uvedených nároků na snížení daně.
KDO DAŇ PLATÍ?
Poplatníci silniční daně jsou podnikatelské subjekty (fyzické i právnické osoby), které jsou uvedeny v technickém průkazu. Rovněž i uživatelé vozidla po zaniklé osobě, případně odhlášeného vozu.
V paragrafu 4 odstavci 2 zákona je potom specificky regulována jedna povinnost zaměstnavatele. Dochází k ní při vyplácení cestovní náhrady vlastnímu zaměstnanci. Uhradit daň za použití vozidla, pro které není registrován jako provozovatel, musí zaměstnavatel jen v případě, že není poplatníkem silniční daně majitel dotčeného vozu. Poplatníkem silniční daně je rovněž stálá provozovna (nebo jiná organizační složka fyzické nebo právnické osoby) se sídlem nebo místem trvalého pobytu v zahraničí.
V případě existence více poplatníků u jednoho vozidla jsou povinni tito platit silniční daň společně a nerozdílně.
ELEKTŘINA MÁ ZELENOU
Osvobozeny od silniční daně jsou vozy na elektrický pohon. V případě zaručení vzájemnosti daň neplatí ani diplomatické mise a konzulární úřady či vozy provozované ozbrojenými sbory (například policií) a záchrannými sbory působícími v Česku. Bez poplatků jsou rovněž vozidla sloužící k údržbě a správě pozemních komunikací.
NEZAPOMEŇTE NA KALENDÁŘ
Zdaňovacím obdobím pro silniční daň je kalendářní rok. Poplatník je povinen uhradit zálohy daně čtvrtletně, a to vždy do patnáctého dne následujícího měsíce (například za 1. čtvrtletí do 15. dubna a podobně). Záloha činí jednu dvanáctinu roční sazby za každý měsíc, ve kterém existovala pro vozidlo daňová povinnost. V případě, že v kalendářním měsíci tato povinnost vznikla nebo zanikla, je nutno uhradit poměrnou část i za tento měsíc. Pro platbu silniční daně platí, že se zaokrouhluje na celé koruny nahoru. Daňová přiznání je poplatník povinen podat správci poplatku nejpozději do 31. ledna roku následujícího po uplynutí zdaňovacího období. A to i v případě, že poplatníkovi zpracovává daňová přiznání daňový poradce, nebo když je v konkurzním řízení.
V daňovém přiznání je nutno uvádět i vozidla, která jsou od daně osvobozena. Výjimku tvoří vozy registrované v technickém průkazu jako kategorie L včetně přípojných vozidel. A to za předpokladu, že mají méně než čtyři kola. Zpracovaná daňová přiznání lze podat rovněž na příslušném schváleném technickém nosiči dat, přičemž poplatník dále vyplní pouze příslušnou část formuláře. *
KDE NAJÍT PODROBNOSTI
Silniční daň je v České republice regulována v zákoně č. 16/1993 Sb., o dani silniční, ve znění jeho pozdějších novelizací.
CO JE PŘEDMĚTEM DANĚ
Silniční daň je uvalena především na osobní a nákladní silniční motorová vozidla, která jsou registrována a provozována v Česku. Vozidla musí sloužit k podnikatelské nebo samostatné výdělečné činnosti, případně jsou používána v bezprostřední souvislosti s podnikáním. Objektem zdanění silniční daní nejsou zemědělské či lesní traktory a jejich přípojná vozidla.