Odmítal čekat, protože čekání k úspěchu nevede. Sumner Redstone, narozený jako Sumner Murray Rothstein (27. května 1923 až 11. srpna 2020) skutečně úspěšný byl. Ze sítě autokin, kterou vybudoval jeho otec Michael Rothstein (v roce 1940 nechal změnit židovské příjmení všech rodinných příslušníků na Redstone), vytvořil miliardové mediální impérium.
Okolnosti mu trochu nahrávaly.
Narodil se v Bostonu, a tak byl Harvard vlastně přirozenou volbou. Promoval během druhé světové války a rovnou narukoval do armády k rozvědčíkům. Jejich úkolem bylo dešifrovat zprávy přicházející z Japonska. Po splnění svých povinností k vlasti se vrátil ke studiu. Nastoupil na práva na Georgetownu ve Washingtonu D. C., ale studia dokončil na Harvardu. V dalších letech se věnoval právu ve státních institucích i ve vlastní advokátní praxi.
Zlom nastal v roce 1954. Sumner vstoupil do společnosti svého otce a začal se věnovat filmu. Předpokládal, že dobré filmy přitáhnou lidi do kin za všech okolností. Věřil v dobrý obsah. Na plátně a následně i na obrazovkách. Ne nadarmo se rodinná společnost jmenovala National Amusements (národní zábava).
Investoval do filmových společností jako Columbia Pictures, 20th Century Fox nebo Paramount a akcie následně prodal s neuvěřitelným ziskem. Byl tvrdý, houževnatý, neústupný. A byl vizionář.
Vyplatilo se mu to nejen v byznysu.
V roce 1979 málem uhořel v hotelovém pokoji. Ucítil kouř a šel se podívat na chodbu. Otevřením dveří dodal živlu sílu. Host v sousedním pokoji udělal stejnou chybu. Nepřežil. Redstone se s hořícíma nohama vyškrábal na okenní římsu a čekal na příjezd hasičů. Na 45 procentech těla utrpěl popáleniny třetího stupně, prodělal řadu operací. Dlouho to vypadalo, že už nikdy nebude chodit. Za pár let denně trénoval na tenisových kurtech. Když se ho tenkrát ptali, jak je možné, že se po takovém zranění zotavil, odvětil, že on bude žít navždy. To se mu sice nepovedlo, ale svou čilostí v pokročilém věku udivoval. Zejména, když až do devadesátky stál v čele svých společností.
Ostudné soudní spory s expartnerkami a dětmi mu ale určitě pár let života ubraly.
Po investicích do filmu přišla na řadu televize. Začal skupovat akcie, některé následně prodával s mnohonásobným ziskem.
Postupem času ovládl distribuční společnost Viacom, pod kterou spadala třeba známá MTV. Byla to bitva peněz i práva. Na Viacomu se naučil, jak ji vyhrát, a podle stejných pravidel ji svedl ještě několikrát. Ovládl studio Paramount i televizní stanici CBS. Postavil se vedle dalších mediálních magnátů, jako jsou Rupert Murdoch nebo John Malone.
V mezilidských vztazích to ale úspěšná story nebyla. Málokdo bude na Redstona vzpomínat jako na sympatického chlapíka, byť jako byznysmena ho oceňovali i jeho nepřátelé. „Vždycky jsem chtěl vyhrávat, což neznamená, že se mi to vždycky povedlo nebo vždycky povede. Ale je to smyslem mého života a bylo to tak ve škole i v byznysu,“ říkal o sobě.
O autorovi| Klára Donathová donathova@mf.cz