Alternativní software pro vytvoření domácího centra zábavy. Zdarma.
Z nehezkých šedých krabic určených jen k práci se počítače časem vyvinuly v barvami hýřící odisplejované skvosty moderního designu. Navíc se stále častěji stávají zdrojem zábavy. A od zábavy a hraní her je velmi blízko k filmům a hudbě - a od nich už jen krůček do obývacího pokoje. Opravdu potřebujeme v obýváku lapače prachu v podobě videa, DVD rekordéru, satelitu, receiveru, zesilovače a bůh ví čeho všeho ještě? A kolik to všechno stálo? Tato otázka nabude na důležitosti zejména ve světle faktu, že počítač, schopný obstarat všechny zmíněné funkce, nebude stát víc než třicet tisíc korun. A mimo to mu zůstanou všechny ty příjemné funkce navíc, tedy přístup k internetu, kancelářské aplikace, hry a podobně.
Jediné, co mu chybí k dokonalosti, je vhodný multimediální software. S těmi se ale naštěstí v poslední době doslova roztrhl pytel. Microsoft nabízí Windows Media Center Edition, k němu alternativní linuxovou variantou je zdarma dostupný MythTV, různý multimediální software taktéž různé kvality a schopností dodávají i jiní výrobci jako Pinnacle nebo Nero. Nejzajímavější z alternativ Microsoftu je ale projekt Mediaportal.
Kdo se rozhodne mít doma namísto spotřební elektroniky počítač, musí nejprve vyřešit otázku samotného hardwaru. Stroj by měl splňovat určité estetické požadavky a zároveň, což je daleko důležitější, by měl umožňovat rychlý start srovnatelný s jednoúčelovými zařízeními typu DVD, být tichý a nenáročný na spotřebu.
První podmínku, design, můžeme považovat za uspokojivě řešitelnou. Po nástupu Windows Media Center Edition se výrobci chopili Microsoftem podporované niky a dnes opravdu není problém najít vhodnou skříň s hifistickou šířkou třiačtyřiceti centimetrů, a ještě si vybrat vzhled a barvu.
Druhá podmínka, tedy rychlý start, už je problematičtější. Počítač je velmi komplexní zařízení a nelze očekávat, že po zapnutí naběhne do plné připravenosti za vteřinu podobně jako třeba televize. Běžný zhruba minutový náběh operačního systému by kohokoliv, kdo přijde domů na poslední chvíli sledovat třeba penalty při finále mistrovství světa, taky mohl připravit o rozum. Naštěstí ale existuje řešení.
Operační systém, například Windows, lze pomocí takzvané technologie ACPI uvést do speciálního režimu spánku, z něhož se počítač v závislosti na konfiguraci a počtu instalovaných programů zotaví klidně i za pět vteřin. Tato hodnota se již blíží tomu, co by se dalo nazvat okamžitým startem.
Třetí a čtvrtá podmínka, tedy tichý provoz a nízká spotřeba, jsou asi největším problémem, naprosto si totiž protiřečí. Vysoký výkon znamená vysoké frekvence procesoru a pamětí, což způsobuje jak vyšší spotřebu, tak i hluk, protože větší množství vyprodukovaného tepla je nutno zchladit. Řešení zde spočívá v kombinaci více faktorů, od důkladného nastavení ACPI přes volbu moderních komponent, které dokážou měnit svůj výkon, a tím pádem i spotřebu dle aktuální potřeby, až po vhodné uspořádání komponent uvnitř skříně. Výše zmíněný výčet dává najevo, že pořízení počítače vhodného do obýváku coby multimediálního centra není zrovna jednoduché. Velmi doporučuji stroj před zakoupením vyzkoušet a hodnotit zejména hluk, který vydává.
Máme-li vybraný hardware připravený pro domácí multimediální centrum, nastal vhodný čas k instalaci softwaru. Mediaportal je sice ve fázi takzvaného Release Candidate, tedy ve verzi, kdy stále probíhá vývoj, ovšem dle mých zkušeností se po instalaci a nastavení chová stabilně. Nic tedy nebrání jeho použití. Po instalaci přijde ke slovu jednoduchý průvodce nastavením, který nejprve umožní vybrat vzhled - mimo jiné je dostupný i design Windows Media Center Edition, z čehož Microsoft zřejmě příliš nadšením nehýří - a posléze program prohledá počítač, aby do své databáze mohl utřídit mediální soubory, tedy filmy, hudbu a fotografie. Pak ke slovu přijde nastavení technologie pro správu DVD, dálkového ovladače a detaily v podobě údajů o počasí. Tím je konfigurace ukončena, kdykoliv je ale samozřejmě možné ji změnit dle aktuálních potřeb.
Mediaportal po spuštění na rolovacím menu umožňuje výběr ze základních voleb, tedy sledování televize, rádia, přehrání filmu, zjištění informací o počasí, vstup do fotogalerie, vstup do nastavení a poněkud dětinskou hru Tetris. Dálkovým ovladačem nebo bezdrátovou myší pouze zvolíte typ požadované zábavy a daný program, stanici nebo film ze seznamu a nejpozději po třech stisknutích ovladače nebo myši máte požadovaný obsah k dispozici. Dál už není co testovat, všechno funguje, jak má. Nahrávání s Timeshiftem, z rádia, z televize - bez problémů. S bezdrátovou myší a klávesnicí navíc není problém aplikaci minimalizovat a používat počítač standardním způsobem, tedy procházet internet, poštu, hrát hry, prostě cokoliv.
Mediaportal dokáže s přehledem a elegancí zastat práci multimediálního centra. Jako zdarma dostupný a neustále vyvíjený je tento software zajímavou alternativou ke komerčně dodávaným kolegům, které nutí k neustálému vývoji a zdokonalování. Nebýt občas chybky v překladu do češtiny, byl by Mediaportal v podstatě dokonalý.
Klady
+ zdarma
+ funkční
+ jednoduchý
+ stálý vývoj
Zápory - drobné chyby v češtině
Mediaportal Adresa pro stažení z internetu: http://prdownloads.sourceforge.net/mediaportal/MediaPortal_0.2_RC4.zip?download