Webové stránky, které může kdokoli upravovat, by mohly změnit firemní Ameriku
Když se vývojář softwaru Nicholas Pisarro Jr. koncem loňského roku podíval na svou první wiki, bylo mu jasné, že je úplně jiná než jakákoli jiná webová stránka, kterou kdy viděl. Do bezplatné on-line encyklopedie jménem Wikipedia napsaly od roku 2001 tisíce nadšenců ohromujících pět set tisíc článků v padesáti jazycích, a to jen díky jejich specifickému charakteru. Pokud k jejich obsahu totiž chtěli přispět, stačilo klepnout na nápis “upravit tuto stránku” a začít psát.
Nyní díky Pisarrovi začínají wiki měnit způsob, jakým lidé pracují v jím založené softwarové firmě Aperture Technologies. Více než dvacet ze stovky zaměstnanců ve Stamfordu ve státě Connecticut je používá ke kolektivnímu řešení úkolů, sledování stavu vývoje projektů, psaní nebo úpravám dokumentace a koordinování marketingu. Nahradily nespočetné schůze, konferenční hovory i sem a tam zasílané e-maily. Pisarro dodává: “Stránky typu wiki usnadňují naši spolupráci lépe než cokoli jiného, a tak máme všechno dřív hotovo.”
Překvapivé je už to, že stránky vůbec fungují. Wiki, které vytvořil v roce 1995 oregonský programátor Ward Cunningham a pojmenoval je podle “Wiki-Wiki” neboli rychlých autobusů kyvadlové dopravy na letiště v Honolulu, jsou speciální webové stránky, na něž může kdokoli umístit libovolný materiál, aniž by musel umět komplikované programovací jazyky. Stejně tak se dají kýmkoli upravovat. To může vést k různým nepřístojnostem: vtipálci například umístili na stránky Wikipedie obrázky z anatomie mužského těla. Takové potíže jsou obvykle za pár minut pryč, protože předchozí verzi stránky lze obnovit jediným kliknutím. V citlivých firemních situacích lze přístup dokonce omezit.
To je jedním z důvodů, proč tato novinka původně považovaná za podivnou proniká do firemního světa. Peter Thoeny, tvůrce špičkového otevřeného programu TWiki, uvádí, že od roku 2001 si jeho aplikaci stáhlo nejméně 35 tisíc lidí. Dvě třetiny kopií míří do firem, mezi nimiž nechybí Walt Disney, SAP nebo Motorola.
Nově vzniklé firmy, například Socialtext, se snaží na novém fenoménu vydělat a prodávají software postavený na jeho principu. Je však pravděpodobné, že se nakonec wiki stanou součástí aplikací zajišťujících týmovou spolupráci, jako je Lotus Workplace od IBM. Stejně jako jiný otevřený software se wiki zřejmě nejvíce zapíšou do historie ani ne tak jako komerční produkt, ale spíše jako hybná síla napomáhající změnám – v tomto případě ve způsobu, jakým lidé pracují.
Potenciál není nikde jinde tak patrný jako v dnešních firemních týmech, jejichž členové se často od sebe nacházejí tisíce kilometrů a které jsou pod stálým časovým tlakem. Aaron Burcell, marketingový ředitel nedávno vzniklé společnosti Stata Laboratories, jež se věnuje vývoji e-mailového softwaru, prohlašuje, že počet telefonních hovorů vedených v souvislosti s prací na mnoha projektech se v jeho případě díky použití wiki snížil na jeden týdně. Jeho firma tak mohla převést ještě větší část prací do Indie - například projektovou přípravu. Burcell dodává: “Ke zdůvodnění nákladů na wiki mi stačí samotný pokles účtů za konferenční telefonické hovory.”
Možná si wiki najdou cestu i k širšímu veřejnému uplatnění. Adam Hertz, viceprezident pro technologickou strategii v divizi Ofoto, která v rámci společnosti Eastman Kodak nabízí zpracování fotografií on-line, přemýšlí o jejich potenciálu mimo firemní zdi: fotoamatéři je třeba budou využívat k tomu, aby příbuzní nebo přátelé mohli ke snímkům v jejich kolekcích přidávat svá vyprávění. Nebude trvat dlouho a možná do autobusu s názvem wiki naskočíme všichni.
Svět wiki: Nejen pro podivíny
- CO JE TO WIKI? Webová stránka, na niž může kdokoli umístit svůj materiál a kterou lze rychle měnit i bez použití složitých příkazů. Od roku 2001 vložili dobrovolníci na stránky on-line encyklopedie Wikipedia už 280 tisíc článků v angličtině.
- JAK FUNGUJE? Tlačítko “upravit” na každé stránce umožňuje komukoli přidat, změnit nebo vymazat jakýkoli materiál, což napomáhá snadné spolupráci. Divize Ofoto společnosti Eastman Kodak využívá stránky wiki pro snadnější spolupráci týmů při vývoji prototypů nových technologií, pro práci s dodavateli a koordinování dalších úkolů.
- V ČEM JE JEJÍ PŘITAŽLIVOST? V rychlosti a jednoduchosti. Voce Communications, firma pro styk s veřejností z kalifornského Palo Alta, informuje své klienty prostřednictvím této technologie o různých kampaních a časových rozvrzích rychleji a spolehlivěji, než by to dokázala pomocí e-mailů.
Copyrighted 2002 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek
Překlad: Jaroslav Hejzlar, www.LangPal.com