Menu Zavřít

Zachránce životu žen i dětí

25. 6. 2018
Autor: Euro.cz

Neúnavný propagátor očkování dokázal uvést na trh první vakcíny proti HPV a rotavirům

Na lékařskou dráhu ho přivedl smutný zážitek z dětství. Když bylo Adelovi Mahmoudovi (24. srpna 1941 - 11. června 2018) deset let, jeho otec onemocněl zápalem plic. Adela poslali do lékárny pro penicilin. Než ulicemi Káhiry doběhl zpátky domů, jeho otec zemřel. O jeho budoucím povolání tím bylo rozhodnuto. Medicínu vystudoval v rodném Egyptě, ale postgraduální studium už absolvoval ve Velké Británii. Z Londýna odešel do Spojených států, kde získal další vzdělání na Case Western Reserve University v Clevelandu, a do Káhiry už se nevrátil.

Svůj profesní život prožil v Americe a zasvětil ho boji proti infekčním onemocněním.

Právě díky němu se na trh dostala kombinovaná vakcína chránící proti spalničkám, zarděnkám, planým neštovicím a příušnicím, kterou se dnes běžně očkuje, stejně jako vakcína proti pásovému oparu. Ještě významnější byla ale jeho aktivita při zavádění vakcíny pro rotavirům, které způsobují závažná průjmová onemocnění zejména u novorozenců a batolat a dětí do pěti let, jež mohou vést až kjejich smrti. První vakcína proti rotavirům byla stažena z trhu kvůli obavě, že by mohla způsobovat neprůchodnost střev.

Znovuzavedení jakékoli obdobné vakcíny na trh bylo podmíněno provedením rozsáhlé studie prokazující, že očkování proti rotavirům neprůchodnost střev nezpůsobuje. Jako ředitel společnosti Merck Vaccines rozhodl o provedení ještě rozsáhlejší studie, než byla požadována, a prokázal bezpečnost očkování proti rotavirovým infekcím.

Obdobně postupoval i v případě vakcíny proti HPV (human papillomavirus), která je nejčastější sexuálně přenosnou infekcí. Během života se s ní setká až osmdesát procent populace. Jejím nejzávažnějším důsledkem může být u žen rakovina děložního čípku, ale i dalších orgánů. Nádorové onemocnění může způsobovat i u mužů. Jedinou účinnou prevencí proti HPV infekci je očkování, které je však nejúčinnější, očkují-li se mladé dívky ještě před zahájením sexuálního života. Jedni zpochybňovali efektivnost očkování, druzí tvrdili, že se tím uspíší sexuální život „dětí“. Díky neúnavnému boji Adela Mahmouda je vakcína proti HPV dnes úspěšně používána na celém světě.

Masivnímu krvácení do mozku, na které ve věku sedmdesáti šesti let v New Yorku zemřel, bohužel žádné očkování nezabrání.

Svůj profesní život prožil Egypťan Adel Mahmoud v Americe a zasvětil ho boji proti infekčním onemocněním.

bitcoin_skoleni

O autorovi| Klára Donathová, donathova@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?