PRAHA (men) - Investice do evropských realit dosáhnou v letošním roce rekordní výše. Vyplývá to ze zprávy Evropské investice v první polovině roku 2005, kterou sestavila mezinárodní realitní společnost CB Richard Ellis (CBRE). Celkový objem investic se v první polovině roku vyšplhal na 55,2 miliardy eur, což v porovnání se stejným obdobím roku 2004 představuje nárůst o 22 procent.
Na dokončených transakcích se stále častěji podílejí investoři ze zemí mimo Evropskou unii. V loňském roce si připsali přibližně jednu třetinu mezinárodních akvizic, zatímco v první polovině roku 2005 toto číslo vzrostlo na téměř polovinu. Zájem o nemovitostní transakce sílí především mezi investory ze Středního a Dálného východu.
Kvůli omezenému množství kanceláří a maloobchodních ploch, které je možné v Evropě koupit, se zájemci začínají poohlížet i po dalších možnostech. „Investují například do industriálních nemovitostí, jako jsou logistické parky, nebo do hotelů,“ upřesňuje vedoucí průzkumu trhu pro střední a východní Evropu CBRE Cory Hrncirik.
„Zatímco ceny evropských realit se mohou zdát v porovnání s nedávnou minulostí relativně vysoké, ekonomické a investiční prostředí se od toho, co jsme znali v minulosti, velmi liší. Úrokové sazby pravděpodobně v dohledné budoucnosti zůstanou na současné úrovni a také výnosy z realit budou nižší, než jsme byli zvyklí. Realitní cyklus se nezastavil, ale trh také netrpí iracionálním bujením, které by v budoucnosti potřebovalo nápravu,“ tvrdí Nick Axford, vedoucí průzkumu trhu pro oblast EMEA (Evropa, Střední východ, Afrika) v CB Richard Ellis.
Po několika letech stagnace zaznamenal oživení německý trh, a to zejména rezidenční sektor díky prodeji státních bytů. O ně projevili zájem především američtí kupci.
Silný nárůst zaznamenaly v letošním roce také investice do realit ve střední a východní Evropě. V porovnání s první polovinou roku 2004 činí 40 procent. Většina aktivit se v tomto regionu soustřeďuje na hlavní trhy, jako jsou Česká republika, Polsko a Maďarsko. V regionu stále převládají investice do kancelářských a maloobchodních prostor.
V Česku rostly investice do komerčních nemovitostí především v posledních letech. „Od roku 1998 dosáhly investice 2,9 miliardy eur, z toho 2,3 miliardy eur byly investice v posledních tří a půl letech,“ říká Hrncirik.
Analytici Z CBRE očekávají, že poptávka po realitách ve střední Evropě zůstane silná, více se ale posune na východ. Důvodem je malá nabídka nemovitostí určených na prodej a také postupně klesající výnosy z investic, které se blíží výnosům v západní Evropě. Zájem investorů proto bude směřovat do zemí, jako je Rumunsko, Bulharsko a Turecko.