Bankovnictví Za rok 2012 si v Evropské unii 3529 bankéřů vydělalo více než milion eur (v přepočtu zhruba 27,4 milionu korun). Oproti předloňskému roku se jejich řady rozšířily o jedenáct procent. Zatímco v České republice nebo Estonsku není ani jeden bankovní euromilionář, žebříček bezpečně vede Velká Británie.
Má dvanáctkrát tolik vysoce placených manažerů finančních institucí než jakákoli jiná země EU.
Po Spojeném království s 2714 bankéři s výdělky přes milion eur následuje Německo s 212, Francie se 177, Itálie se 109 a Španělsko se stovkou podobně ohodnocených zaměstnanců finančních institucí.
Než v Česku si stojí lépe bankéři ve všech okolních státech. V Rakousku je 19 bankéřů s ročním platem přes milion eur, v Polsku sedm a na Slovensku jeden investiční bankéř, který si vydělal přes 1,3 milionu eur. Vyplývá to z dat, která minulý pátek zveřejnil Evropský orgán pro bankovnictví (European Banking Authority, EBA). Tato instituce si jako součást Evropského systému dohledu nad finančním trhem klade za cíl udržovat finanční stabilitu v EU a řádné fungování bankovnictví. Proto upozorňuje i na vysoké příjmy. Celkem se loni bankéřům podle údajů EBA vyplatilo přes 6,6 miliardy eur, což převyšuje deset procent zisků evropských bankovních domů.