* Pracovníkovi, s kterým jsme nedávno ukončili pracovní poměr, jsme pozdrželi vyplacení mzdy za poslední měsíc jeho úvazku. On na to reagoval tak, že nám nevrátil notebook, který měl k výkonu práce od naší firmy propůjčený. Jak se můžeme bránit? jednatel firmy z Prahy 7 Jestliže má zaměstnanec na vyplacení mzdy nárok, pak je jeho čin oprávněný.
* Pracovníkovi, s kterým jsme nedávno ukončili pracovní poměr, jsme pozdrželi vyplacení mzdy za poslední měsíc jeho úvazku. On na to reagoval tak, že nám nevrátil notebook, který měl k výkonu práce od naší firmy propůjčený. Jak se můžeme bránit?
jednatel firmy z Prahy 7
Jestliže má zaměstnanec na vyplacení mzdy nárok, pak je jeho čin oprávněný. Vychází totiž z platné úpravy zadržovacího práva podle paragrafu 175 občanského zákoníku. Podle něj totiž každý, kdo je povinen vydat cizí movitou věc a má ji momentálně u sebe, si může takovou věc ponechat („zadržet“) k zajištění své splatné pohledávky, kterou má proti tomu, komu by jinak byl povinen věc vydat. Může se jednak jak o peněžní, tak i nepeněžní pohledávku
Podmínkou však je, aby se zadržení uskutečnilo k zajištění již splatné pohledávky. Váš zaměstnanec tedy měl na nevrácení notebooku nárok až poté, co jste mu nezaplatili mzdu. Jestliže ve vaší firmě skončil pracovní poměr k 30. březnu a mzdu měl dostat až 15. dubna, pak mohl neuposlechnout vaši výzvu k vrácení až po 15. dubnu. Jestliže jste po něm vrácení notebooku požadovali už před tímto termínem, pak byl povinen jej vrátit.
Otázkou je také, na základě čeho měl notebook zapůjčený. Jestliže jste s ním uzavřeli písemnou dohodu, podle které musel ke dni ukončení pracovního poměru tento zapůjčený předmět vrátit, je právo na vaší straně.
Další důležitou podmínkou je, že zaměstnanec nezískal zadržovanou věc „svémocně nebo lstí“. Kdyby se tedy například po ukončení pracovního poměru vloupal do kanceláře a odnesl si notebook, jednalo by se o obyčejnou loupež.
Ten, kdo věc zadržuje, je povinen se o ni starat s péčí řádného hospodáře. To znamená, že ji musí hlavně opatrovat a chránit před poškozením, ztrátou a zničením. Věc by tedy neměl nadále používat, ale pouze „skladovat“.