Úrokové sazby jsou na nejnižší úrovni v historii a v konkurenčním souboji mezi fondy proto začíná hrát důležitou roli země registrace (domicil), která ovlivňuje zdanění výnosů portfolia. Z toho mají šanci vytěžit nové fondy HVB a Erste, které jsou založeny v Rakousku a jejich výnosy jsou od daní na rozdíl od tuzemských fondů zcela osvobozené.
HVB Fond peněžního trhu PLUS (založený v rámci investiční společnosti Capital Invest) je vůbec prvním otevřeným podílovým fondem HVB denominovaným v českých korunách. Zatím nemá ve svém portfoliu žádné tituly, neboť probíhá úpisové období, ale v budoucnu plánuje investovat do korunových státních a podnikových dluhopisů vyšší kvality a státních pokladničních poukázek s celkovou průměrnou dobou do splatnosti portfolia (durací) kolem 1,5 roku. To z něj činí poměrně netradiční a rizikovější fond peněžního trhu vzhledem k tomu, že podle domácí klasifikace činí maximální povolená durace portfolia fondu peněžního trhu jeden rok. Vstupní poplatek do fondu HVB je v úpisovém období nulový, později zaplatí investor 0,3 procenta. Roční poplatek činí 0,75 procenta, minimální vstupní investice je deset tisíc korun.
Druhý z fondů, ESPA Český fond peněžního trhu, nabízí Česká spořitelna (v rámci investiční společnosti Erste Sparinvest KAG). Jeho cílem je vytvořit alternativu fondu ISČS Sporoinvest. Nový fond investuje do dluhových instrumentů denominovaných v českých korunách nebo v cizí měně se zajištěním kurzového rizika. Kreditní riziko u podnikových dluhopisů se pohybuje v horní polovině investičního stupně (rating „A“ a vyšší). Fond je určen pro velmi konzervativní zhodnocování prostředků vzhledem k průměrné době do splatnosti portfolia tři měsíce, zatímco u „konkurenčního“ Sporoinvestu činí tato hodnota téměř osm měsíců. Vstupní poplatek činí maximálně 0,5 procenta, poplatek za správu je 0,5 procenta. Nevýhodou je minimální vstupní investice - padesát tisíc korun.