Menu Zavřít

Zájem cizinců o koupi bytu v Praze stoupá

20. 4. 2015
Autor: Euro.cz

Zahraniční klientelu developerských firem tvoří nadále hlavně občané ze zemí někdejšího Sovětského svazu. Ožívá však i poptávka ze západní Evropy

Většina velkých rezidenčních developerů se shoduje na tom, že cizinci kupují zhruba pětinu až čtvrtinu bytů v jejich projektech. „Cizinci, včetně Slováků, v Praze nakupují více než pětinu bytů a jejich zájem roste. Odhadujeme, že loni jejich celkový podíl na prodejích novostaveb v metropoli překročil 20 procent. Praha je v zahraničí vnímána nejen jako dobré místo pro život, ale rovněž jako výhodná investice,“ míní Tomáš Pardubický, generální ředitel developerské společnosti Finep. V posledních letech tu podle něho nejčastěji nakupují Rusové a Ukrajinci, s větším odstupem pak Slováci, ale také Vietnamci a Číňané.

Hodně přitom záleží na lokalitě. „U našeho projektu Smart byty v tuto chvíli tvoří zahraniční klientela 20 procent z celkového počtu. Většinou jde o občany bývalého Sovětského svazu, to je dáno zejména lokalitou Nových Butovic.

V poslední době zaznamenáváme i nemalý podíl cizinců ze Západu,“ uvedl majitel firmy Trigema Marcel Soural. Například projekt v Praze 4-Písnici, který nedávno postavil Ekospol, zase častěji obývají občané pocházející z Vietnamu. „Zhruba do roku 2006 dominovali mezi cizinci ti ze západní Evropy. Během krize se jejich podíl snížil, ale tento odliv kompenzoval nárůst kupujících z Východu. Ti stále převládají, ale vracejí se postupně drobní investoři i ze západních zemí. Samostatnou kapitolou jsou zahraniční expati usazení v Česku, u kterých je zájem o koupi nemovitostí dlouhodobě stabilní,“ vysvětluje obchodní ředitel Crestylu Radim Sayed. Nárůst poptávky od cizinců zaznamenává od loňského roku Central Group. Dává to do souvislosti s eskalující krizí na Ukrajině, zhoršující se ekonomickou situací v Rusku, vleklými problémy eurozóny i rostoucí hrozbou mezinárodního terorismu. „Zájem cizinců o nákup bytů roste kontinuálně několik let, vždy však šlo o růst o jednotky procent ročně bez dramatických výkyvů. To se změnilo v roce 2014, kdy výrazněji vzrostl podíl kupujících z různých evropských zemí,“ shrnuje trend šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský.

bitcoin_skoleni

Aktuálně tvoří podíl cizinců na celkových prodejích bytů od firmy Central Group zhruba 28 procent. Přibližně desetinu kupujících představovali dlouhodobě Slováci, které velká část Čechů za cizince ani nepovažuje a leckdy zde mají i trvalé bydliště. Na druhém místě figurovali lidé ze zemí bývalého Sovětského svazu, nejvíce z Ruska, Ukrajiny, dále z Kazachstánu či Ázerbájdžánu, v menší míře také z Běloruska.

Ruskojazyční investoři do nemovitostí se od těch českých často liší tím, že investují spíše za účelem ochrany hodnoty svého majetku a jeho přesunu do oblasti s nižšími riziky než kvůli výnosu z pronájmu. Byt tak mnohem častěji využívají jen jako občasné sídlo nebo bydlení pro studující potomky, případně jej půjčují přátelům na dovolené, ale jinak ho nechávají prázdný a dlouhodobě jej nepronajímají.

  • Našli jste v článku chybu?