Menu Zavřít

Zájem o pojistky prudce roste

11. 6. 2007
Autor: Euro.cz

ÚVĚROVÉ POJIŠTĚNÍ Pojištění faktur prokázalo schopnost výrazně omezit správu problematických pohledávek. Pro malé a střední firmy znamená jistotu, že žádná faktura se nezmění v nedobytnou pohledávku. Berete peníze jen „na dřevo“? Tomu, že vám někdo nezaplatí, se můžete bránit i jinak.

ÚVĚROVÉ POJIŠTĚNÍ Pojištění faktur prokázalo schopnost výrazně omezit správu problematických pohledávek. Pro malé a střední firmy znamená jistotu, že žádná faktura se nezmění v nedobytnou pohledávku.

Berete peníze jen „na dřevo“? Tomu, že vám někdo nezaplatí, se můžete bránit i jinak. Poměrně ušlechtilým řešením je úvěrové pojištění, čili prostě pojištění faktur proti nezaplacení.

„Principem úvěrové pojistky je smluvní závazek pojišťovny, že v případě platební nevůle nebo neschopnosti odběratele vyplatí pojišťovna pojistné plnění,“ vysvětluje generální ředitel Komerční úvěrové pojišťovny EGAP Martin Růžička.

Přestože se v úvěrovém pojištění pojistné plnění pohybuje v milionech korun, samotné standardní pojistné se pohybuje v promile z fakturované částky. Právě cena úvěrové pojistky je vedle snadného sjednání podstatným motivem pro menší firmy. Přitom jediná pojistná smlouva může pokrýt export i tuzemský obchod firmy.

Podle Růžičky nabízí Komerční úvěrová pojišťovna EGAP v zásadě dva druhy pojistek. Jedna je pro podniky do 250 zaměstnanců a ročního obratu 300 milionů korun, druhá pro větší společnosti.

bitcoin_skoleni

Dostupnost úvěrové pojistky je díky tomu stejně dobrá pro živnostníka jako pro velkého operátora v zahraničním obchodu s mnoha dceřinými firmami. „Pojistné plnění u úvěrového pojištění vyplácíme i v případě, že se odběratel před zaplacením dostane do konkurzu nebo vyrovnání,“ upozorňuje Růžička.

Peníze pojišťovna odešle klientovi po třiceti dnech ode dne podání přihlášky věřitele pohledávek do konkurzního řízení. Podnikatel se v takovém případě dostane ke svým penězům výrazně rychleji, než když se s nepojištěnou pohledávkou obrátí na soud. „Pak je třeba počítat s tím, že soudní projednávání bude trvat tři, pět nebo i osm let. A to ještě nebereme v úvahu náklady na právní zastupování,“ dodává Růžička.

  • Našli jste v článku chybu?