Johnson podle vládního zdroje nechce, aby brexit, který dominoval veřejné debatě v posledních čtyřech letech, byl hlavním tématem i letos. Členové britské vlády proto dostali podle AFP doporučení, aby se slovu brexit od začátku února co nejvíce vyhýbali.
„Od 31. ledna to slovo z mých úst neuslyšíte,“ řekl agentuře pod podmínkou anonymity vládní zdroj.
Dolní komora britského parlamentu by měla prováděcí zákon k brexitové dohodě schválit definitivně tento čtvrtek, následovat by mělo schválení ve Sněmovně lordů a souhlas královny. Odchodu Británie z evropského bloku tak po měsících odkladů již zřejmě nic nestojí v cestě.
Po brexitu, který je naplánován na 31. ledna, začne takzvané přechodné období, během kterého budou Britové s evropskou sedmadvacítkou jednat o podmínkách budoucích vztahů. Podle britských médií bude slovo brexit chybět i v názvu týmu, který za Londýn povede rozhovory s Bruselem. Jmenovat se má Taskforce Europe (Pracovní skupina Evropa). Ministerstvo pro brexit, které nyní vede Stephen Barclay, by mělo po lednovém odchodu Británie z EU přestat existovat.
Kdysi důvěryhodný nástroj přímé demokracie se proměnil v bič na příčetné politiky, kteří nadřazují rozum emocím. Čtěte více v eseji: O umění referenda
Čtěte také:
Smrtící koktejl pro Británii: Johnson, brexit a skotský nacionalismus
Chce brexit i Poláky. Britská firma je za levnou sílu z Východu ráda
Corbyn by při novém referendu zůstal neutrální. Bez brexitu ekonomiku neoživíme, tvrdí Johnson
Bude britské zdravotnictví na prodej? Američané mají zájem, tvrdí Corbyn
Británie odejde z EU na konci ledna, oznámil Johnson po drtivém vítězství
Sturgeonová chce další referendum o skotské nezávislosti. Johnson to odmítá