Menu Zavřít

Zakázka na pražskou metropolitní síť proběhla nezákonně

4. 5. 2011
Autor: profit

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil pokutu ve výši 1 100 000 Kč hlavnímu městu Praze za nezákonný postup ve veřejné zakázce „Smlouva na zjištění provozu metropolitní sítě“. Úřad rovněž uložil zákaz plnění části smlouvy uzavřené s vybraným uchazečem.

Zakázka na pražskou metropolitní síť proběhla nezákonně

Foto: Profimedia.cz

Rozhodnutí není dosud pravomocné a může být proti němu v zákonné lhůtě podán rozklad. Nápravná opatření, pokuta a zákaz plnění smlouvy, budou účinná až po nabytí právní moci rozhodnutí.

Hlavní město Praha porušilo zákon o veřejných zakázkách, když uvedenou nadlimitní zakázku v objemu téměř 197 mil. Kč bez DPH zadalo v tzv. jednacím řízení bez uveřejnění společnosti T-Systems Czech Republic a.s. (dále jen T-Systems). Jednací řízení bez uveřejnění, při němž je osloven jen jediný dodavatel a zcela tedy odpadá soutěž o zakázku, je přitom možno použít jen za výjimečných okolností specifikovaných zákonem. Zadavatel v tomto případě uváděl, že zakázku byl schopen splnit pouze vybraný uchazeč, a to zejména z technických důvodů a z důvodů ochrany výhradních práv společnosti T-Systems Czech Republic a.s. K tomuto postupu je však možné přistoupit pouze tehdy, když existuje pouze jediný dodavatel schopný splnit předmět plnění. Zadavatel musí tuto skutečnost rovněž prokázat.

V daném případě byla zadavatelem v roce 1996 vytvořena společnost Pragonet a.s. za účelem poskytování síťových a datových služeb pro zadavatele. Tuto společnost v roce 2003 převzal vybraný uchazeč, přičemž při prodeji s ním zadavatel uzavřel dohodu, v níž se zavázal, že po dobu nejméně deseti let nevypoví žádnou z devíti smluv uzavřených se společností Pragonet na dobu neurčitou a přislíbil také prodloužení dalších 14 smluv uzavřených na dobu určitou. V létě 2010 pak zadavatel přidělil posuzovanou veřejnou zakázku bez zadávacího řízení společnosti T-Systems, přičemž nutnost výběru tohoto konkrétního uchazeče byla zdůvodněna právě existencí smluvních závazků.

Jednací řízení bez uveřejnění lze využít, pokud jsou důvody pro jeho použití objektivní, tedy nezávislé na vůli zadavatele. V šetřeném případě se však zadavatel svým vlastním postupem dostal do situace, kdy musel přidělit zakázku pouze společnosti T-Systems, čímž porušil zákon o veřejných zakázkách. V Praze přitom podle zjištění Úřadu existují nejméně dva další operátoři, kteří disponují optickou sítí, již by bylo možno pro plnění zakázky využít.

bitcoin_skoleni

Úřad dále v tomto případě na návrh společnosti GTS Czech s.r.o. poprvé v historii přistoupil k uložení zákazu plnění částí smlouvy týkajících se telekomunikačních a datových služeb. Toto opatření vstoupí v účinnost 5 měsíců po nabytí právní moci rozhodnutí. Uvedené části smlouvy se tak stanou ze zákona neplatnými.

Zadavatel se může vyhnout riziku zákazu plnění již uzavřené smlouvy ze strany ÚOHS, uveřejní-li tzv. dobrovolné oznámení o záměru uzavřít smlouvu. Zadavatel v šetřeném případě sice formálně toto oznámení učinil, jeho obsah však dle názoru Úřadu neodpovídá předmětu následně uzavřené rámcové smlouvy. Konkurenční firmy vybraného uchazeče tak z uvedeného oznámení nemohly zjistit, že zadavatel hodlá uzavřít s vybraným uchazečem rámcovou smlouvu na poskytování služeb elektronických komunikací.

  • Našli jste v článku chybu?