Platby, které lidé a firmy hradí za distribuci elektřiny a plynu, mohou od počátku roku 2021 klesnout až o 13 procent. Případně o pět až deset procent, pokud projde mírnější varianta návrhu. Tuto informaci lze vyčíst z dokumentu s názvem Návrh zásad cenové regulace pro V. regulační období, který nedávno zveřejnil Energetický regulační úřad (ERÚ).
Úřad přichází s dvěma variantami a lze očekávat, že hlavně ta razantnější vyvolá silný odpor distributorů energií. Naopak spotřebitele potěší i mírnější varianta. ERÚ v ní navrhuje mezi lety 2020 a 2021 snížit povolené výnosy (jedná se o sumu peněz vybraných od zákazníků za rozvodné sítě) v síti ČEZ Distribuce o 10,6 procenta, u E. ON Distribuce o 8,5 procenta a v síti PREdistribuce o 5,2 procenta.
Navržený pokles plateb pro distributora plynu GasNet, který pokrývá většinu území Česka, v mírnější variantě dosahuje necelých sedmi procent.
Snížení se má vyhnout pouze Pražská plynárenská Distribuce. Návrh je nyní ve fázi připomínkového řízení, kdy se k němu mohou vyjádřit provozovatelé rozvodných sítí i další subjekty.
Nižší povolená ziskovost
Obě varianty se odlišují použitým procentem vážených průměrných nákladů na kapitál (WACC). Fakticky se jedná o povolenou míru ziskovosti distributorů.
V přísnější variantě by WACC kleslo na 5,97 procenta, v mírnějším se jedná o zhruba 6,5 procenta (před zdaněním). Minulé vedení ERÚ v čele s Alenou Vitáskovou povolilo distributorům v letech 2018 až 2020 míru WACC na úrovni 7,95 procenta.
Samotný úřad vydal k návrhu jen obecnější tiskovou zprávu, ve které se ke konkrétním číslům nevyjadřuje. „Jde o jeden z nejdůležitějších dokumentů, který úřad připravuje několik let,“ uvedl k návrhu předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček. Úřad dále připomněl, že regulovaná složka (tedy hlavně distribuce) tvoří u maloodběratelů více než polovinu celkové ceny, v případě plynu jde přibližně o čtvrtinu.
Návrh zásad cenové regulace stanovuje základní pravidla, kterými se bude řídit energetika od roku 2021 do roku 2025. Na přelomu srpna a září ERÚ odstartoval připomínkové řízení, které zabere celkem čtyři měsíce. V rámci prvního kola je možné zasílat připomínky do 31. října. Lze předpokládat silný odpor distribučních společností proti navrženému snížení plateb. Výsledná podoba pravidel regulace tak může být oproti současnému návrhu mírnější k distributorům a naopak méně výhodná pro zákazníky.
Snížení povolené ziskovosti má objektivní důvody. Klesají úroky z úvěrů a půjček, což zlevňuje financování energetických firem. Podle odborníků, které týdeník Euro oslovil, však mohou hrát jistou roli i subjektivní faktory. Před dvěma lety totiž distributoři elektřiny protlačili vyšší WACC pod záminkou, že budou masivně investovat do přechodu na síť nové generace – takzvaný Smart Grid.
Jenže žádný viditelný pokrok se od té doby neodehrál.
Restart slabého úřadu
Energetický regulační úřad za éry Aleny Vitáskové i v prvních dvou letech existence Rady ERÚ byl slabý a podléhal vlivu velkých energetických skupin. Vládě na konci července došla trpělivost a rozhodla o odvolání Vladimíra Vlka a Vladimíra Outraty z rady. Současně neprodloužila mandát radnímu Janu Pokornému. Volná místa obsadili Stanislav Trávníček, Martina Krčová a Petr Kusý. Trávníček se stal novým předsedou Rady ERÚ.
Návrh pravidel cenové regulace v letech 2021 až 2025 tak lze chápat i jako projev sebedůvěry nového vedení úřadu. Úspěch návrhu však není zaručen. Zdroje týdeníku Euro upozorňují na lobbistickou sílu skupiny ČEZ i dalších energetických podniků, které jistě udělají vše pro to, aby se vyhnuly většímu propadu v ziskovosti distribučních společností.
O autorovi| David Tramba, tramba@mf.cz