Uvalením řady cel na své hospodářské konkurenty převrátil americký prezident Donald Trump celý globální obchodní řád. Nyní Washington zdvojnásobil své úsilí, kterým se snaží ochromit samotný orgán určený k řešení obchodních sporů, píše agentura Reuters.
Odvolací orgán Světové obchodní organizace (WTO) možná nebude v hlavních titulcích zpráv jako americko-čínská obchodní válka, odborníci na mezinárodní obchod ale upozorňují, že hrozba jeho možného zániku už příští měsíc je dalším odklonem od mnohostranných pravidel vytvořených na podporu volného obchodu a směrem k zákonu džungle, kde silnější má pravdu.
Úřad amerického obchodního zmocněnce (USTR) na otázky týkající se rozpočtu neodpověděl.
Washington tvrdí, že odvolací orgán porušil jasná pravidla a přeměnil se v něco zcela jiného, zatímco další členové WTO tomu jen přihlížejí. „Tím, že blokují jmenování členů odvolacího orgánu, skutečně našli nejslabší místo systému,“ řekl bývalý člen odvolacího orgánu z Belgie Peter Van den Bossche.
Zhruba 70 procent původních rozhodnutí WTO se posílá k přezkoumání tříčlennému panelu odvolacího orgánu. To dělá z odvolacího orgánu centrální místo pro řešení mezinárodních sporů. Blokování Washingtonem snížilo skupinu sedmi posuzovatelů na pouhé tři, což je minimum požadované pro jednání o případu. Dvěma z těchto tří končí funkční období 10. prosince, což znamená, že odvolací orgán přestane fungovat.
Přibývají signály, že růst české i světové ekonomiky se zadrhává. Čtěte více:
Mexiko, které bude na měsíčním shromáždění 164 členských zemí WTO v pátek zastupovat skupinu 118 zemí, znovu vyzve k zaplnění prázdných míst. Očekává se však, že Washington bude trvat na svém vetu. Protože WTO funguje na základě shody, stačí na zablokování návrhu pouze jedna námitka. Program navíc ukazuje, že Washington rovněž upozorní na platby pro členy odvolacího orgánu.
WTO za posledních 25 let vydala více než 350 rozhodnutí. Dnes má pravděpodobně větší význam. Její rozhodci čelí významným rozhodnutím ve sporech o cla mezi USA a Čínou a cla na kovy zavedená Trumpem od roku 2018 a v konfliktech mezi Japonskem a Jižní Koreou a Katarem a jeho sousedy. Tato rozhodnutí ale zřejmě kvůli krokům Washingtonu, které mají zablokovat proces odvolání, nebudou mít žádnou váhu. Bez odvolacího orgánu se každá strana, která nebude spokojená s původním rozhodnutím, nebude mít v budoucnu kam odvolat.
Spotřebitelský patriotismus: americké značky v Číně rychle ztrácejí popularitu
Washington si stěžuje, že odvolací orgán pravidelně překračuje 90denní lhůtu, ve které má rozhodnout, a že překračuje pravomoci, když prakticky stanovuje nová pravidla. Pokud bylo hlavním cílem blokovací strategie Washingtonu získat pozornost ostatních členů WTO, tak to funguje. Velká skupina dalších členů se stížnostmi obecně souhlasí a navrhuje vyjasnění pravidel. Spojené státy však tvrdí, že to nestačí.
Spojené státy jsou u WTO největším žalobcem i žalovaným. Zaznamenaly velká vítězství, ale mají tendenci se zaměřovat na prohry, zvláště na ty, které omezují jejich právo na odvetu za to, co považují za dumpingový nebo nepoctivě podporovaný dovoz, píše Reuters.
„Byla by tady ta současná krize systému WTO pro řešení sporů, kdyby odvolací orgán rozhodl o nápravných opatřeních v obchodních sporech tak, jak to chtěly Spojené státy? Já si myslím, že nebyla,“ řekl Van den Bossche.
Bývalý mexický velvyslanec u WTO Roberto Zapata říká, že hlubší obavy Spojených států se týkají dojmu, že WTO není plně vybavena na to, aby se dokázala vypořádat s novými hráči, zejména s Čínou a s ekonomikami, které kontroluje více stát než tržní síly.
Co přesně se stane 11. prosince, kdy vyprší termín předsedovi odvolacího orgánu, kterým je Ujal Bhatia z Indie, a Thomasovi Grahamovi z USA není jasné. Pravidla WTO jim umožňují dokončit případy, které jim byly přiděleny. Těch je asi deset. Mluví se však o tom, že Graham nezůstane. Jeho vyjádření se nepodařilo získat.
Zablokování rozpočtu ze strany USA by také znamenalo náhlý konec. Evropská unie uzavřela s Kanadou a Norskem dohodu, která umožňuje odvolání k bývalým členům odvolacího orgánu, což jim pravidla WTO umožňují. Doufají, že se k nim přidají další země. Spojené státy však uvedly, že rozpočet a zdroje WTO by neměly být pro tyto případy k dispozici. Pokud Washington bude trvat na svém, prozatímní řešení EU fungovat nebude, dodal Van den Bossche.
Dále čtěte:
Zkouška orchestru, než začne stoupat voda. Recese přijde, jsme připraveni?
Poučení z Velké recese? Jaksi nikde
Ochlazení ekonomiky? Zatím fakt nemrzne
Recese: český automobilový průmysl se připravuje na horší časy
Zahraniční poptávka slábne, růst ekonomiky zpomalí, varuje Svaz průmyslu