PRAHA (men) – S objektem Kasáren Jiřího z Poděbrad v Praze na náměstí Republiky se pojí neustálé spory. Hned po podpisu smlouvy mezi bývalým majitelem – ministerstvem obrany a novým vlastníkem – společností European Property Development (EPD) se začali bouřit památkáři. Těm se nelíbilo, že v historicky cenném objektu by mělo vzniknout obchodní a administrativní centrum. V loňském roce se projekt zpozdil kvůli mezinárodní arbitráži. Zároveň podalo ministerstvo obrany žalobu, neboť nový majitel uhradil pouze zlomek kupní ceny.
EPD a Euro-Property Fund (EPF)jsou dceřiné společnosti holdingu European Property Group se sídlem na Britských Panenských ostrovech. EPD byla první investorskou a stavební firmou ze západní Evropy, která se objevila v Česku. Společnost vyhrála v roce 1994 výběrové řízení na koupi kasáren za 911 milionů korun. Kupní smlouva byla podepsána o tři roky později.
Ta od počátku vzbuzovala řadu otázek. Ministerstvo obrany souhlasilo, že při podpisu smlouvy složí EPD pouze bezpečností depozit ve výši přesahující padesát milionů korun. Zbytek měl být postupně uhrazen až po získání stavebního povolení. Již tehdy někteří ministři považovali rozhodnutí ministra vnitra Miloslava Výborného za neobvyklé, neboť ve většině případů kupující musí při podpisu smlouvy zaplatit deset procent ceny a zbytek do devadesáti dnů. Armáda se též zavázala, že přebírá odpovědnost za všechna věcná břemena spojená s objektem kasáren.
Z tohoto důvodu musel budovu opustit Ústav pro českou literaturu Akademie věd. Stěhování této instituce se ukázalo jako příčina následujících rozporů. EPF prohrála v Paříži arbitráž s lichtenštejnskou společností Real Estate Investment Trust (REIT). „Důvodem sporu bylo nedodržení závazků firmy EPF vůči společnosti REIT. Situace ale nebyla zaviněna společností EPF,“ řekla týdeníku EURO Hana Dermotová z EPD. Společnost zpozdila zahájení projektu, neboť prý Ústav české literatury nedodržel smlouvu a svou stotisícovou sbírku knih odstěhoval až po dohodnutém termínu.
Ministerstvo obrany podalo loni na firmu EFP žalobu, protože kromě zmíněného depozitu neuhradila další splátky. „Dle našeho názoru splatnost druhé a třetí splátky kupní ceny v souladu se smlouvou dosud nenastala, proto nebyla celá kupní cena uhrazena,“ konstatovala Dermotová. Vyjádření ministerstva obrany se do uzávěrky týdeníku EURO nepodařilo získat. EPF požaduje po ministerstvu náhradu škody z pařížské arbitráže. Týdeník Prague Business Journal informoval, že tato částka převyšuje 438 milionů korun. Obě strany sporu – ministerstvo obrany i společnost EPF chtějí dospět k dohodě ještě před zahájením soudu. Výsledek by měl být znám na konci dubna.
Pro investora je vyřešení celého problému nadmíru důležité. Dosud totiž neobdržel stavební povolení. Chystaný projekt má být co do rozsahu největším developerským počinem v centru Prahy. Kromě obchodních a administrativních ploch má zahrnovat i pětihvězdičkový hotel, kina a tisíc parkovacích míst v podzemních garážích. Centrum bude spojeno podzemní chodbou s obchodním domem Kotva.
Kdy vše propukne si nikdo netroufá odhadnout. „Termín je závislý na průběhu schvalovacího procesu územního a stavebního řízení. Přání investora je zahájit stavbu co nejdříve,“ tvrdí Dermotová.