Oprávněná vzpoura zaměstnanců, nebo snaha poškodit předsedu představenstva České exportní banky (ČEB) Lubomíra Pokorného? Vedení ČEB se ocitlo v nepříjemné situaci. Skupina zaměstnanců totiž loni v prosinci poslala premiérovi Janu Fischerovi dopis, v němž velmi ostře útočí na svého šéfa Lubomíra Pokorného. Kopii prý poslali také na ministerstvo financí a ministerstvo průmyslu a obchodu. Potíž je v tom, že dopis je anonymní a místo podpisu je uvedeno „Zaměstnanci České exportní banky“. Není tudíž jasné, zda za dopisem skutečně stojí zaměstnanci banky. Navíc adresáti mu zcela oprávněně nemusí přikládat žádnou váhu. Stížnost je na hlavičkovém papíře ČEB a její kopii má týdeník EURO k dispozici. Obviňuje Pokorného, že obchází významné klienty a vyžaduje „všimné“ za poskytnutí úvěru. „Zároveň jsou poskytovány úvěry společnostem úzce napojeným na Lubomíra Pokorného, a to v řádech stovek milionů korun, o kterých se již nyní ví, že nebudou nikdy splaceny,“ uvádí se v dopise. Pokorný prý rovněž poskytuje statisícové odměny svým poradcům téměř za nic. Banka, která patří státu a rozhoduje o miliardových úvěrech, je pod vedením Pokorného neustále zatahována do nesmyslných soudních sporů, píše „anonym“. Pod jeho vedením tak ČEB ztrácí renomé, pokračuje.
Pokorný je generálním ředitelem ČEB od podzimu 2008. Týdeník EURO se ho minulý týden snažil několikrát kontaktovat, jeho sekretářka ale vzkázala, že do konce týdne se nemůže nevyjádřit, neboť je v zahraničí a mluvčí ČEB má dovolenou. Kancelář předsedy vlády Jana Fischera coby hlavní adresát prý takový dopis nemá. Uvedl to na dotaz týdeníku EURO premiérův poradce Vladimír Mlynář a v souvislosti s anonymitou listu vyjádřil pochybnost nad jeho seriózností. Ministerstvo financí (MF) – hlavní vykonavatel akcionářských práv ČEB – rovněž tvrdí, že o stížnosti zaměstnanců nic neví. „Předseda dozorčí rady ČEB a první náměstek ministra financí Ivan Fuksa tuto informaci prověřoval na zasedání dozorčí rady, které se účastnili i zástupci zaměstnanců, a také se mu nepodařilo potvrdit tuto informaci,“ uvedl minulou středu mluvčí MF Ondřej Jakob.
Hlavním úkolem banky je podporovat export pomocí poskytování vývozních úvěrů. Za celý rok 2009 rozdělila na těchto půjčkách rekordních téměř 41 miliard korun převážně na odběratelské úvěry týkající se zemí Ruské federace.