Menu Zavřít

Zamítá se!

17. 2. 2005
Autor: Euro.cz

Stanislav Gross nemá se svou žádostí o bezpečnostní prověrku šanci uspět

Žádost Stanislava Grosse o bezpečnostní prověrku bude muset Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) zřejmě vrátit s razítkem „ZAMÍTÁ SE“. Pokud ovšem Gross nezalže a nezdůvodní svůj požadavek nějakým výmyslem. Například, že si chce po skončení práce ve vládě založit firmu a věnovat se obchodům s vojenským materiálem. Pak by prověrku na základě zákona opravdu potřeboval a NBÚ by s jeho prosbou o prověření nemusel mít žádný problém. Potíž je ale v tom, že snad každý v tomto státě už ví, že Stanislav Gross hodlá prověrku použít jako prostředek k očištění svého jména. Nebo že to alespoň tvrdí. Důvod „očistit se“ ale zákon nezná.

bitcoin_skoleni

Prověrka prověřeného?

Systém udělování prověrek není složitý, ne každý se v něm ale vyzná. Zjednodušeně řečeno: prověrku pro styk s informacemi utajovanými státem uděluje Národní bezpečnostní úřad jen tomu, kdo ji opravdu potřebuje ke své práci. Obvykle jde o státní úředníky, vojáky, diplomaty, případně o zaměstnance soukromých firem, které mají licenci na obchod s vojenskou technikou. Normální postup je takový, že za zaměstnance žádá o prověrku „statutární orgán“ firmy nebo úřadu. Když NBÚ uzná, že daná osoba skutečně potřebuje prověrku ke své práci, zahájí ji na odpovídající stupeň: od „důvěrného“ po „přísně tajné“. Při prověrce na nejtvrdší stupeň PT si tajná služba proklepne nejen prověřovaného, ale i jeho příbuzné a známé. Například je sleduje nebo odposlouchává.
Běžný postup ale v „Případu Gross“ neplatí. Dosud platný zákon o ochraně utajovaných skutečností v Česku totiž vytváří speciální kategorii lidí, kteří prověrku dostávají automaticky, po nástupu do funkce. Po odchodu ji zase ze dne na den ztrácejí. Jde o hlavu státu, předsedy Poslanecké sněmovny a Senátu, členy vlády, vedení Nejvyššího kontrolního úřadu, soudce a ombudsmana a jeho zástupce. Zákon je označuje termínem „osoby určené ze zákona“.
Od chvíle, kdy je Stanislav Gross předsedou české vlády, je také „osobou určenou“, má tedy prověrku na všechny stupně utajení včetně PT. Nyní ovšem veřejně tvrdí, že vyrazí zbraně všem svým kritikům a nechá se prověřit. Je něco takového vůbec možné? Jak se k takové žádosti zachová NBÚ?
„Pokud by si osoba určená ze zákona chtěla požádat o provedení bezpečnostní prověrky, musela by tak učinit pouze jako soukromá osoba,“ odpověděla týdeníku EURO mluvčí NBÚ Aneta Kupková. „Požádá-li si osoba určená i tak o provedení prověrky, na základě zákona o utajovaných skutečnostech doloží, s jakými utajovanými skutečnostmi se chce seznamovat. Záleží tedy na tom, zda se tato osoba potřebuje seznamovat s utajovanými skutečnostmi, které nesouvisejí s výkonem jeho funkce. Ve své žádosti musí tato osoba odůvodnit, s jakými utajovanými skutečnostmi se chce seznamovat, při jaké činnosti, jakého stupně a kdo jí tyto potřeby může potvrdit. Může jít například o práce pro státní správu, soukromé podnikání, správu vlastního majetku, při níž je nutné se seznamovat s utajovanými skutečnostmi. Pak záleží na NBÚ, zda tato odůvodnění přijme,“ tvrdí mluvčí bezpečnostního úřadu, který má v Česku „monopol“ na vydávání bezpečnostních prověrek.

Gross soukromník.

Co to všechno znamená? Aby Gross dostal další prověrku, musel by na NBÚ poslat žádost jako soukromá osoba. A musel by svou žádost patřičně vysvětlit, zdůvodnění „touhou o očištění“ by mu zcela jistě neprošlo. NBÚ by na takovou hru neměla přistoupit. Už proto, že každá prověrka zaměstnává poměrně hodně lidí, trvá několik měsíců a stojí odhadem stovky tisíc korun. Zákon navíc jasně stanoví, že se státním tajemstvím se smí seznamovat „pouze fyzická osoba, která to nezbytně nutně potřebuje k výkonu své činnosti“. K čemu by prověrku potřebovala „soukromá osoba Gross“ není jasné. Premiérova mluvčí zatím na otázku týdeníku EURO, jak hodlá Stanislav Gross zdůvodnit svou žádost o prověrku, neodpověděla.
Vedení NBÚ dosud nevydalo žádné jasné stanovisko. Zřejmě vyčkává, až se žádost řadového občana Stanislava Grosse objeví v došlé poště. Šéf úřadu Jan Mareš - mimochodem Grossův přímý podřízený - dosud vystupuje na veřejnosti tak, jakoby by prověrka „soukromníka“ Grosse přicházela v úvahu. „Pan premiér u mě protekci mít nebude. Bude to prověrka jako každá jiná,“ řekl Mareš v rozhovoru pro Lidové noviny. Pokud by možnost Grossovy prověrky odmítl už nyní, ztratil by premiér čas i manévrovací prostor.
Gross ale zatím neslíbil, že podstoupí prověrku. Doslova prohlásil jen to, že NBÚ o své prověření požádá nejpozději do březnového sjezdu ČSSD. „Pokud bych tento slib nedodržel, tak samozřejmě ze své funkce odstoupím,“ uvedl premiér letos 7. února.
Pro zmatení veřejnosti by Gross mohl udělat ještě jednu věc: nežádat Národní bezpečnostní úřad o běžnou prověrku (soukromé osoby), ale pouze o vydání takzvaného osvědčení NBÚ o prověrce (kterou má jako premiér ze zákona) a následně o certifikát „Atomal“, jenž opravňuje ke styku s tajnými informacemi Evropské unie a NATO. Jde ale pouze o administrativní záležitost, která nemá s běžnou bezpečnostní prověrkou vůbec nic společného.

  • Našli jste v článku chybu?