Menu Zavřít

Zápis volné živnosti jako předmětu podnikání

4. 4. 2009
Autor: Euro.cz

Mám v úmyslu založit společnost s ručením omezeným, jejímž předmětem podnikání bude živnost volná („Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“).

Prosím o radu, jaké formální kroky je třeba učinit a jaké doklady předložit k registraci této volné živnosti pro účely zápisu předmětu podnikání společnosti do obchodního rejstříku. čtenář z Písku

Ohlásit živnost volnou (stejně jako jakoukoli jinou živnost) lze pro nově založenou společnost ještě před jejím právním vznikem, tedy před jejím zápisem do obchodního rejstříku. Ohlášení živnosti se provádí vyplněním takzvaného jednotného registračního formuláře a jeho podáním u kteréhokoli obecního živnostenského úřadu. Sídlo společnosti v tomto případě není určující. Jednotný registrační formulář je k dispozici i v elektronické podobě na internetových stránkách ministerstva průmyslu a obchodu (www.mpo.cz). Zde najdete i podrobné pokyny k jeho vyplnění. Při ohlášení živnosti volné je třeba vyplnit též speciální přílohu formuláře, v níž se označí příslušné obory živnosti volné, které si žadatel přeje zapsat. Určení oborů živnosti volné má pouze informativní význam a záleží zcela na vůli žadatele. Za budoucí (v obchodním rejstříku dosud nezapsanou) společnost podepisuje formulář její statutární orgán. V případě společnosti s ručením omezeným tedy jednatel či jednatelé.

Formulář lze podat běžným způsobem na podatelně živnostenského úřadu. K jeho podání je třeba doložit též doklad o úhradě správního poplatku za ohlášení živnosti. Ten činí u prvního ohlášení živnosti 1000 korun a hradí se zpravidla složenkou na pokladně příslušného úřadu. Pro urychlení celého procesu doporučujeme navštívit příslušný živnostenský úřad v úředních hodinách a formulář před jeho podáním předložit odpovědnému pracovníkovi úřadu, který na místě zkontroluje správnost údajů ve formuláři i jeho příloze. Vyřízení žádosti, tedy zápis do živnostenského rejstříku, je v takovém případě otázkou několika dnů. V některých případech jej úřad provede dokonce i na počkání, byť ze zákona má k vyřízení žádosti pětidenní lhůtu.

Pokud jde o dokumenty, které musí společnost doložit k ohlášení živnosti, je ve vašem případě celý proces podstatně zjednodušen tím, že pro živnost volnou nemusí společnost ustanovovat takzvaného odpovědného zástupce. Tím je osoba, která odpovídá za řádný provoz živnosti a za dodržování živnostenskoprávních předpisů. Pokud by se jednalo o jinou než volnou živnost, bylo by třeba doložit též dokumenty vztahující se k osobě odpovědného zástupce. Mezi nimi zejména prohlášení odpovědného zástupce o souhlasu s ustanovením do funkce a doklady prokazujícími jeho odbornou způsobilost.

V současné době tedy musí podnikatel, který je obchodní společností se sídlem v České republice (dosud nezapsanou do obchodního rejstříku), doložit živnostenskému úřadu při ohlášení živnosti volné pouze následující dokumenty:

- notářský zápis o založení společnosti obsahující zakladatelský dokument, popřípadě stanovy společnosti,

- písemný souhlas vlastníka nemovitosti, v níž má společnost své sídlo, s umístěním sídla společnosti v této nemovitosti.

bitcoin_skoleni

Uvedené dokumenty je třeba předložit úřadu v originále či úředně ověřené kopii. V případě předchozí kontroly formuláře pracovníkem úřadu postačí originály předložit k nahlédnutí a úřadu ponechat pouze obyčejnoukopii. Po úspěšném vyřízení živnosti obdrží společnost výpisze živnostenského rejstříku, který je možné přiložit k návrhu nazápis společnosti (respektive jejího předmětu podnikání) do obchodního rejstříku. Jako doklad o vzniku živnostenského oprávnění však postačí i pouhé uvedení takzvaného identifikátoru (identifikační číslo v levém dolním rohu výpisu ze živnostenského rejstříku) v záhlaví návrhu na zápis do obchodního rejstříku. Přikládat celý výpis z živnostenského rejstříku není nutné.

Tadeáš Petr právník advokátní kanceláře Hájek Zrzavecký

  • Našli jste v článku chybu?