Děti jsou mnohem náchylnější k ovlivnění od robotů něž dospělí, vyplývá z výsledků studie vypracované na Univerzitě v Plymouthu. Může to být využito ku prospěchu, zároveň ale výsledek průzkumu vzbuzuje i obavy.
Studie ukázala, že tvrzení robotů dokáže ovlivnit rozhodování dětí mnohem častěji než dospělých.
„Lidé často přebírají názory ostatních. Není snadné odolat nutkání převzít názor okolí, to víme již dlouhou dobu. Tento jev známe jako konformitu,“ cituje web BBC vedoucího studie, profesora robotiky Tonyho Belpaema. „Roboti již brzy budou součástí domovů i pracovišť. Zajímalo nás, jak budou lidé konformní k robotům,“ uvedl Belpaem.
Tvůrci studie použili metodu zvanou Aschův experiment. Při pokusu měřili míru správných odpovědí. Děti ve věku sedm až devět let dosáhly v průměru 87 procent správných odpovědí, když byly v místnosti o samotě. Pokud s nimi byl robot, jehož odpovědi slyšely, míra úspěšnosti klesla na 75 procent, přičemž téměř tři čtvrtiny špatných odpovědí se shodovaly s těmi robotovými.
Alexina malá domů: hlasový asistent straní Amazonu
Vysledovaný jev může být využit ku prospěchu, napsal list The Independent. Roboti mohou například pomoci dětským pacientům lépe pochopit nemoc a vyrovnat se s ní nebo také mohou učit děti cizím jazykům.
Výsledky studie však vzbuzují i obavy. „Pokud roboti dokáží přesvědčit děti, že nepravda je pravdou, plánované komerční využití robotů k péči o děti a výuku se jeví jako problematické,“ řekl BBC profesor Noel Sharkey z Nadace pro odpovědnou robotiku.
Sharkey ovšem také upozornil na prvek, kterým se studie nezabývala. „Ve studii chybí testování reakce dětí na hlas z počítače. To znamená, že nemůžeme určit, jestli výsledek má spojitost s roboty, či jen hlasem vycházejícím z nich,“ dodal.
Dále čtěte: