Jednou z nejpodstatnějších změn obchodního zákoníku k 1.1.2012 je faktické prolomení jedné z klíčových právních zásad soukromého práva, která znemožňovala vzdát se dohodou práv, která by mohla v budoucnosti teprve vzniknout. Klasickým příkladem takového práva je i právo na náhradu škody.
Foto: Profimedia.cz
Novela obchodního zákoníku změnila § 386, podle kterého je od 1.1.2012 možné u všech smluvních vztahů podřízených obchodnímu zákoníku dohodou smluvních stran omezit, anebo dokonce zcela vyloučit právo na náhradu škody.
„Jedná se skutečně o podstatnou změnu dosavadní právní úpravy. Takovou dohodu bude pravděpodobně možné začlenit i do tzv. formulářových smluv nebo do všeobecných obchodních podmínek podnikatele, s nímž do smluvního vztahu budou vstupovat nejenom jeho obchodní partneři – podnikatelé, ale též případně i spotřebitelé. Obsah takových dokumentů obvykle nemůže druhá strana příliš ovlivnit. Právní úprava ochrany spotřebitele v platném znění sice poskytuje ochranu proti takovým nepřiměřeným ustanovením (např. §§ 55 a 56 odst. 3 občanského zákoníku), která prohlašuje za absolutně neplatná, nicméně je otázkou, zda taková ochrana bude pro spotřebitele dostačující,“ říká JUDr. Milan Listík z advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný a spol.
Jde o částečné prolomení právní zásady, obsažené v § 574 odst. 2 občanského zákoníku v platném znění, která zakazuje vzdání se těch práv, které mohou v budoucnosti teprve vzniknout, tedy včetně práva na náhradu škody. „Pochopitelně teprve až právní praxe ukáže, o jak dramatickou změnu půjde. Ale právě zmiňovaná možnost vyloučení práva na náhradu škody může ovlivnit celou řadu obchodních vztahů ať už v soukromé nebo veřejné sféře. Je však třeba upozornit, že nová právní úprava § 386 se nebude týkat takových případných škod, které budou způsobeny úmyslným jednáním,“ uzavírá JUDr. Listík.