Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) dnes zopakoval tureckému velvyslanci, že prioritou Evropské unie je diplomatické řešení situace v Sýrii. Vyzval Turecko k zastavení vojenské akce. S velvyslancem Petříček mluvil také o tom, že se nedaří omezit vojenské akce pouze na kurdské bojovníky, ale umírají i civilisté. Velvyslanec Petříčkovi sdělil, že je tureckým základním právem podniknout kroky, které vyžaduje turecká národní bezpečnost,.
Turecko zahájilo operaci v příhraničí Sýrie ve středu. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker poté vyzval Ankaru k zastavení vojenské akce, Francie tureckou ofenzivu odsoudila a spolu s Británií a dalšími evropskými zeměmi svolala Radu bezpečnosti OSN. Ta se ale na svém čtvrtečním zasedání na společném prohlášení k turecké ofenzivě neshodla. Český premiér Andrej Babiš (ANO) soudí, že Evropa kromě výzev a odsouzení neudělala nic.
Petříček se s velvyslancem Ahmetem Bigalim sešel ráno před odletem na radu ministrů zahraničních věcí Evropské unie v Lucemburku, jejímž hlavním tématem podle ministra bude další postup EU. „Panu velvyslanci jsem osobně zopakoval, že prioritou EU je diplomatické řešení situace v Sýrii a že další konflikty nepřispívají ke stabilitě regionu. Vyzval jsem tímto Turecko k zastavení vojenské akce, apeloval jsem na diplomatické řešení. Pouze okamžité příměří může dát prostor pro taková jednání,“ uvedl ministr.
Souhlasíte s invazí Turecka do Sýrie?
S velvyslancem také hovořil o tom, že po útocích umírají i civilisté včetně lidskoprávních aktivistů. „Další desítky tisíc lidí musely opět opustit své domovy. Toto není cesta, jak válku v Sýrii ukončit,“ poznamenal Petříček. Velvyslanci rovněž připomněl rozdílný pohled Česka a Turecka na vnímání Kurdů. „Pro EU a USA jsou to spojenci, kteří pomohli porazit tzv. Islámský stát,“ dodal ministr.
Také ambasáda uvedla, že Petříček doporučil politické řešení situace. „Velvyslanec v reakci uvedl, že je základním právem Turecka založeným na mezinárodním právu přijmout opatření, která vyžaduje turecká národní bezpečnost, proti jakékoli teroristické hrozbě vycházející ze Sýrie,“ napsalo velvyslanectví. Operace se podle ambasády provádí proti teroristickým organizacím, Sjednocené demokratické straně (PYD) a syrským kurdským milicím (YPG).
Američané komplikují Turecku invazi do Sýrie: vyřadili Ankaru z kontroly leteckého provozu
„Maximální pozornost je věnována tomu, aby nedošlo k újmě u civilistů. Tento cíl je dosud úspěšně naplňován,“ uvedl velvyslanec s tím, že nejde o operaci proti Kurdům, ale proti teroristickým organizacím. Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) ale přišly o život desítky civilistů.
„Od začátku problémů s Islámským státem se Turecko aktivně zapojilo v mezinárodní koalici proti němu a výrazně přispělo k mezinárodnímu boji s ním,“ napsala ambasáda. Velvyslanec také zdůraznil, že Turecko podporuje celistvost a svrchovanost Sýrie stejně jako Česko.
Babiš v neděli po schůzce expertního týmu prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech před novináři tureckou operaci v Sýrii znovu odsoudil. Evropa podle něj kromě výzev a odsouzení vojenské akce neudělala nic. Předseda vlády je přesvědčen o tom, že situaci bylo možné předejít, kdyby s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem světové mocnosti aktivně vyjednávaly.
Čtěte také:
Syrská vládní vojska vyrazila na sever bránit zemi proti Turkům
Jedna rána, mnoho much. Nové kolo protiíránských sankcí je v rozporu se zájmy USA
Írán oficiálně přestal plnit části jaderné dohody. Limity na obohacení uranu zatím dodrží
USA vyšlou 1500 vojáků na Blízký východ kvůli íránské hrozbě, oznámil Trump
Ankara je s ofenzívou v Sýrii spokojena, Kurdové hlásí těžké boje