Používání klaksonu je na většině území Pekingu zakázáno již od roku 2007. Neukázněným řidičům za něj hrozí pokuty. Usvědčení hříšníků ovšem bylo problematické a neefektivní. To se ale nyní mění. Pekingská policie dostala účinný nástroj v boji proti hlučným řidičům – akustické kamery.
Akustickou kameru tvoří zejména výkonné mikrofony a kamera s vysokým rozlišením. V Pekingu je jich umístěno 20. Další nakoupil Šen-čen a další čtyřicítka čínských měst, uvedla společnost KeyGo Tech, která systém vyvinula.
Kamery zatím nefungují zcela autonomně, uvádí web Inkstonenews.com. Po zatroubení mikrofony zaměří zdroj zvuku, kamera vyfotí poznávací značku a zároveň natočí dvouvteřinové video. Policie poté posoudí, jestli byl k použití klaksonu důvod. Pokud nebyl, řidič dostane pokutu.
Co vidí policie? Zdroj: Inkstonenews.com
Počáteční data KeyGo Tech ukazují, že použití kamer snížilo množství hluku způsobeného troubením o dvě třetiny. KeyGo Tech se nechce soustředit jen na dopravu, ale na celou problematiku akustického smogu.
„Znečištění hlukem je obrovským problémem. Asi 40 procent stížností na životní prostředí, které čínská vláda obdržela, souvisí právě s hlukem,“ uvedl šéf vývoje v KeyGo Tech Dunkai Wei. „Akustická kamera může být také použita k regulaci hlukového znečištění,“ dodal Wei.
Čtěte esej: Diktatura digitariátu
Přečtěte si také: