Menu Zavřít

Závislí, tedy zranitelní

25. 2. 2013
Autor: Euro.cz

Na úspěšné obraně proti nájezdům kyberbarbarů všichni visíme jako na rezavé skobě

My laici nedoceňujeme význam kybernetické bezpečnosti zřejmě ze stejného důvodu, z jakého přestáváme vnímat všudypřítomnost elektroniky v běžném životě. Co je všudypřítomné, je chápáno jako naprosto samozřejmé, a stejně tak samozřejmé je i očekávání, že požadovaná služba musí být k dispozici kdykoli a kdekoli. Když není, nastává problém, neboť na moderních technologiích je naše civilizace už dávno vysoce závislá, a tedy zranitelná.

Když na to půjdeme velkou oklikou, lze se odrazit i od sociologických průzkumů, jež se zabývají otázkou, čeho by se dotazovaní raději zřekli. Ze Spojených států přicházejí zprávy, že 52 procent mladých Američanů tráví na internetu více než pět hodin denně, což je u 62 procent z nich více času, než který tráví s rodinou či známými. Když devět procent mladých lidí konstatuje, že „odmítli sex, protože chtěli zůstat online“, je jasné, že věc začíná být vážná. Vznikají také první specializovaná pracoviště na odvykání této formě „technologické závislosti“, přičemž léčba spočívá mimo jiné i v tvrdé formě abstinence: čtyřicet pět dní bez internetu.

Autor tohoto textu se za závislého nepovažuje, nicméně mobilní telefon na noc nevypíná, což je mimochodem považováno za lehčí projev adikce, a když byl nucen obejít se několik dní bez připojení na internet, a tedy i bez možnosti vyřizovat poštu, byl neklidný.

Když v deštném pralese nefungoval signál mobilního telefonu, byla to součást správné atmosféry. Když ovšem zakrátko poté mobil vypověděl službu nadobro a nebyl k oživení, byl autor nejen neklidný, ale přímo zuřivý, a následně propadal depresím.

V Británii zase připojení k širokopásmovému internetu předběhlo například možnost parkování nebo dostupnost obchodů a služeb

v hodnocení atraktivity a vybavenosti bydlení. Devatenáct procent lidí si po nastěhování ze všeho nejrychleji zažádá o rychlý internet, jenom připojení k elektřině s

21 procenty je důležitější. Při vyhledávání nového objektu podstatně víc lidí zajímá dobré připojení než kriminalita v dané lokalitě.

Při inzerování bytů si podstatně víc lidí zaklikne na ty, které kromě ceny uvádějí také rychlost připojení.

Na prodejnost bytů do osobního vlastnictví nebo na ceny nájemného má dnes dobrá konektivita v Británii podle vyjádření realitních makléřů větší vliv než lokalita sama.

Je to v podstatě důležitý cenotvorný faktor u bydlení, což není tak nepochopitelné, když přihlédneme k tomu, kolik lidí dnes pracuje v oborech, kde je „telecommuting“ zcela běžný a „nebýt připojen v režimu 24/7“ je diskvalifikace. Prostě takovou práci nemůžete dělat.

V Číně a Koreji je „syndrom internetové závislosti“ považován za takřka největší zdravotní hrozbu postihující mladou generaci.

bitcoin_skoleni

Kde je vysoká penetrace a závislost, je i vysoká zranitelnost v případě, že napadnuté elektrické systémy zkolabují. Byť si v Česku jako nějaká superpokročilá, totálně elektronizovaná společnost nepřipadáme, v podstatě všechny základní funkce jsou dnes do značné míry elektronické: třeba i objednávkové systémy každého supermarketu. I ta vietnamská večerka na rohu nakupuje v nějakém Makru, takže závislost maximálně posunete o jeden článek nahoru. Kybernetická bezpečnost je sice pro starší generaci trochu jako sci-fi, ale na úspěšné obraně proti nájezdům kyberbarbarů ve skutečnosti všichni visíme jako na rezavé skobě.

O autorovi| Miroslav Zámečník, zamecnik@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?