Menu Zavřít

Zázraky se dějí i pod Andami

24. 10. 2006
Autor: Euro.cz

Cabernet Franc Reserve 2000

Špičku nabídky oblíbených chilských vín na českém trhu představují láhve s etiketou Valdivieso. Nemám nyní na mysli vína šumivá, v zemi původu označovaná jako šampaňská, řeč bude o tichých.
Vinařství, které nese jméno svého zakladatele, vzniklo na konci devatenáctého věku, přesně v roce 1879. Alberto Valdivieso zřejmě ani v nejoptimističtějších snech nedoufal, že někdejší skromná firma bude na počátku třetího milénia reprezentována téměř pěti stovkami hektarů vinic a produkcí vín a likérů, která se měří na stovky tisíc kartonů roční produkce. I když favoritem firmy z oblasti Lontu byly v nedávném čase sekty, dnes se již převážná část produkce odehrává v tichých vínech. Za krátkou dobu, po kterou se vinaři Valdiviesa tichým vínům věnují, dosáhli již na mnoho ne nevýznamných ocenění. Pro našince bude zřejmě zajímavá nabídka červených vín, mezi nimiž se přízni vskutku mimořádné těší kupáž, jež nese poněkud pitoreskní název – Bláznivý kůň. Ovšem ani další vína ze sklepů společnosti si s touto poněkud exoticky komponovanou „směskou“ nezadají. Vyberme tedy jedno, které se díky importním aktivitám společnosti Vino Andino dostalo na vinné karty zajímavých pražských restaurací a pevně se tam usadilo.

bitcoin_skoleni

Cabernet Franc Reserve 2000 – Single Vineyard, Maule Valey, Valdivieso. Hluboká, sytá barva fialkových odstínů s lehkými cihlovými valéry při okraji sklenky a občasná exploze svítivých jisker, to jsou první ataky, kterými toto víno oslovuje konzumentovy smysly. V nose se rozvine exploze ovocitých akordů, provázená vysokým stupněm nazrálosti. Vedle světlých i tmavých zahradních bobulí se v první frontě dere do popředí i kořenitý nádech pepře, někde uprostřed spektra se přidávají nedramatické, přesto však patrné stopy dřeva.
Chuť je pečlivě sladěným, mimořádně zaobleným souběhem rybízových kantát, podložených hutným podkladem kořenitého charakteru a hroznovité vyzrálosti. V doběhu se ke slovu přihlásí elegantní, jen „nahozený“ dotek dřeva, které víno nikterak neznásilnilo, pouze je lehce políbilo. Časem se ve sklence odehraje druhý akt hry, kdy se cabernet ještě více otevře a v doběhu je celý shluk chutí doveden pod taktovkou ovoce k dlouhému, kulatému, vzácně harmonickému odeznění. A v nose zazní animální tón selského dvora, průvodní to znak vskutku velkých vín.

  • Našli jste v článku chybu?