* Jak byste jako expert na zdravotnictví řešil tento segment?
Podle mého názoru by se velké nemocnice v Praze měly převést na město.
Ministerstvo zdravotnictví je v gigantickém střetu zájmů. Vlastní nemocnice, zároveň vytváří pravidla pro poskytovatele akutní péče, pak je kontroluje a dosazuje svoje lidi do správních rad zdravotních pojišťoven, které tu péči hradí. Tyhle funkce by měly být rozdělené.
* Není nebezpečné, když každé čtyři roky přijde nový politik, který se znovu začne Prahu učit?
Praha je složitá, ale troufnu si říci, že ne víc než zdravotnictví. A aktuální ministr zdravotnictví se učil zdravotnictví tři roky. Piráti jsou na magistrátu už čtyři roky. Máme na kandidátkách zastupitele z města, z městských částí, máme tam experty na nejrůznější segmenty, takže nemám vůbec obavu, že by náš tým neuměl řídit Prahu. Máme i institut stínových zastupitelů, já například chodím na výbor pro bydlení a zdravotnictví.
* Co byste tedy udělal s nedostupným bydlením?
Dosud neschválený Metropolitní plán není důvod, proč se tu nestavějí byty. Je třeba otevřít brownfieldy. Zrychlit stavební řízení, a to tak, že se jednoznačně stanoví obsah a rozsah dokumentů, nastoupí digitalizace i zvyšování kvalifikace lidí na stavebních úřadech. Můžeme se bavit o centralizaci, ale já si nemyslím, že je to cesta. Díváme se i na to, jak to vyřešit jinak než gigantickou novelou, protože ta vyvolá změnu mnoha dalších zákonů, takže je to na hodně dlouho.
* Jak?
Díky tomu, že máme 22 poslanců, jsme schopni vygenerovat menší novelu stavebního zákona. Jiný bod naší strategie je podpora družstevního bydlení a tam zvažujeme i určitá daňová opatření. Další opatření jsou spojená s regulací Airbnb.
Je potřeba vyřešit i sociální a startovací bydlení. Město má bytovou politiku, ale nemá byty. Musí obnovit svůj bytový fond akvizicí bytů od developerů, opravou bytů a využitím prázdných městských budov, které Praha vlastní. 0