Menu Zavřít

Zdraví z květináče IV.

5. 6. 2011
Autor: profit

Přivezli jste si z Thajska kromě nezapomenutelných zážitků také vášnivou lásku k tamnímu jídlu? V tomto díle našeho seriálu si představíme bylinky, kterými voní jihovýchod Asie.

Zdraví z květináče IV.

Foto: Profimedia.cz

Některé z bylinek s asijskými kořeny v české kuchyni dávno zdomácněly a ani by nás nenapadlo, jak dlouhou cestu musely kdysi podniknout. Třeba do takového kopru byste asi neřekli, že k nám přicestoval až z Íránu a Indie. My se však v našem bylinkovém putování podíváme ještě o něco východněji, do zemí, jako jsou Thajsko, Vietnam, Laos, Barma a Kambodža.

Trochu jiná bazalka

Pravá bazalka v naší kuchyni už zdomácněla, dobře ji známe také z italských specialit. Bazalka nesoucí příjmení thajská či anýzová je s bazalkou pravou příbuzná, má však výraznější aroma a intenzivnější chuť, které způsobuje silice anetol. Nejen díky obsahu této silice, která funguje jako účinný repelent, se thajská bazalka používá v asijském lidovém léčitelství. Tato bylinka zmírňuje zažívací potíže a vzhledem k antibiotickým účinkům pomáhá při infekcích, horečkách a malárii. Siamskou královnu, jak se tomuto druhu bazalky také říká, poznáte podle nafialovělých či přímo fialových listů. Její specifická, tak trochu „kosmetická“ vůně (skutečně se k výrobě kosmetiky používá) osvěží rybí či kuřecí zelené kari s kokosovým mlékem. Stačí hotové jídlo posypat několika lístky a už nevařit. Pro svou nasládlou chuť se skvěle hodí také do dezertů a zmrzlin.

Druhou asijskou bylinkou, kterou dobře známe i v našich zeměpisných šířkách, je koriandr. Dříve se u nás pěstoval v teplých oblastech jižní Moravy. V české kuchyni se však používají spíše suchá semena jako koření, třeba do nakládaných okurek, jeho zelenou podobu teprve objevujeme. V angličtině se koriandru říká čínská petržel a právě pro asijskou (a také mexickou) kuchyni je tato bylina nejtypičtější. Zelené listy se hodí k rybímu masu, ozvláštní zeleninová jídla, omáčky a polévky, dobře si rozumí s rajčaty, limetami, chilli a kokosovým mlékem. Stejně jako u thajské bazalky platí, že se nasekané listy přidávají až do hotového pokrmu.

Koriandru var neprospívá nejen kvůli chuti a konzistenci, ale také léčivým silicím, které se horkem znehodnocují. Tato bylina zlepšuje trávení, tiší pocit plného žaludku, pokud se najíte přes míru, mírní žaludeční a svalové křeče a naopak podporuje tvorbu žaludečních šťáv. Obsahuje silici linalon, která působí antibakteriálně, a také kumaríny, které ředí krev – koriandr tedy není vhodný pro lidi, kteří mají potíže s krevní srážlivostí.

Thajská polévka s kokosovým mlékem a krevetami

Příbuzná ostré-pálivé polévky Tom Yum je stejně voňavá, ale jemnější díky kokosovému mléku.

Suroviny na dvě porce:

• 4 šálky kuřecího vývaru

• 1 stonek citronové trávy

• 3 listy kafrové limety

• 12 středních krevet, vyloupaných

• 2 lžíce rybí omáčky

• 1 malá chilli paprička, rozdrcená

• 3 stroužky česneku, prolisované

• hrst žampionů pokrájených na plátky

• 1 zelená a 1 červená paprika, pokrájené na proužky

• ½ plechovky kokosového mléka

• hrst čerstvého nasekaného koriandru na ozdobení

• třtinový cukr, mleté chilli a limetová šťáva na dochucení

Příprava:

V hlubokém hrnci ohřejte vývar a přidejte stonek citronové trávy, vařte přibližně 6 minut, až se uvolní vůně. Poté přidejte česnek, chilli, limetové listy a žampiony a vařte dalších 5 minut. Vsypte krevety a papriky a vařte dalších 5 minut, dokud krevety nezrůžoví. Stáhněte plamen na minimum, přilijte kokosové mléko a rybí omáčku. Ochutnejte a dolaďte pomocí cukru, limetové šťávy a chilli. Podávejte v miskách, posypané čerstvým koriandrem.

Tráva s vůní citronu

Citronela neboli citronová tráva skutečně vypadá jako tráva a voní a chutná po citronech. U nás sice neroste, ale u asijských prodejců a v dobře zásobených supermarketech ji seženete a můžete se přesvědčit na vlastní oči a jazyk. Stonky citronely patří do pokrmů thajské, vietnamské a indonéské kuchyně, její chuť výborně ladí s drůbežím masem, rybami a plody moře. Obvykle se kombinuje s česnekem, šalotkou, koriandrem či paprikou. Neodmyslitelně patří třeba do slavné pálivo-kyselé polévky Tom Yum. Na rozdíl od koriandru a bazalky se však nasekané stonky citronely vaří společně s pokrmem a poté, co mu předají svou vůni, se vyhodí. Jsou totiž příliš tuhé.

Z citronové trávy si také můžete připravit lahodný čaj s léčivými účinky. Citronela totiž působí proti nachlazení, ale také blahodárně ovlivňuje zažívání a rovněž uklidňuje pocuchané nervy. Její silice se také často využívají v parfumérském a kosmetickém průmyslu a také k výrobě vonných tyčinek, jež se v tropech využívají k odpuzování dotěrného hmyzu.

bitcoin_skoleni

Po citronech nevoní jen tráva, ale také listy rostliny známé jako kafrová limeta. Vzhledem k tomu, že se jedná o citrus, je jeho nezaměnitelné citronové aroma s nasládlým podtónem na místě. Tyto listy se v malajské a thajské kuchyni přidávají do dušených pokrmů a polévek, kterým dodají citrusový akcent; zachází se s nimi podobně jako s listem bobkovým. Můžete s nimi ochutit rybí či kuřecí vývar či dušené maso a z hotového jídla je před podáváním vytáhnout. Také s nimi můžete vyložit pekáč, ve kterém pečete ryby. Citron k dochucení pak už nejspíš nebudete potřebovat.

Pokud čerstvé listy najemno nasekáte, ozvláštní jemné saláty, třeba krevetový či krabí. Kafrová limeta se ráda druží s citronovou trávou (polévku Tom Yum dochucují společně), kurkumou, kokosovým mlékem, tamarindem, chilli, bazalkou a koriandrem. Listy obsahují esenciální olej, který léčí zanícené dásně, zlepšuje trávení a čistí krev. Vůně kafrové limetky dokáže pozvednout náladu, její esence se přidává do přísad do koupele a šampónů. Stačí si do horké vany hodit několik podrcených listů. Starosti odplynou a vy se na chvíli ocitnete na exotické dovolené.

  • Našli jste v článku chybu?