Ačkoli první letošní odhady tuzemské sklizně předpokládají u některých plodin meziroční propad produkce až o 15 procent, ceny většiny základních zemědělských surovin se podle všeho nezvýší. A už vůbec se nižší úroda nepromítne do cen potravin.
Autor: Jakub Stadler
Nižší sklizeň je letos očekávána na celém světě. Podle Organizace spojených národů pro zemědělství a výživu by se například měla letos meziročně snížit světová produkce obilovin o 3,4 procenta na 2,2 miliardy tun. Jak ale připomíná ve své prognóze vývoje cen ve druhé polovině letošního roku tuzemská analytická společnost Colosseum, světové zásoby pšenice by se i přesto měly zvýšit meziročně o devět procent a dosáhnout nejvyšších hodnot za posledních osm let.
Nejméně se urodilo ječmene
Český statistický úřad (ČSÚ) přitom v porovnání s loňským rokem prognózuje nejnižší tuzemskou úrodu u sladovnického ječmene. Sklizeň jarního ječmene by měla být letos o čtvrt milionu tun nižší (o 15,8 procenta) kvůli nižším osevním plochám a předpokládanému nižšímu hektarovému výnosu (o více než 10 procent). Celková produkce obilovin v Česku by měla dosáhnout 6,6 milionu tun, což je o 875 tisíc tun méně než loni (o 11,7 procenta). Sklizeň řepky má meziročně poklesnout o pět procent (o 52 tisíc tun) a dosáhnout necelého milionu tun.
Podle ředitele zemědělských statistik ČSÚ Jiřího Hrbka je nicméně dosud předpokládaná sklizeň v ČR v dlouhodobém časovém horizontu v podstatě průměrná. Loni byla totiž tuzemská sklizeň všech hlavních zemědělských plodin druhá nejvyšší od vstupu Česka do EU. Přesto se podle Hrbka mohou ceny zemědělských surovin mírně zvýšit. Totéž si myslí i náměstek ředitele Ústavu zemědělských a ekonomických informací Tomáš Doucha. Oba ale upozorňují na riziko snížené kvality obilí i olejnin kvůli vysokým srážkám v průběhu června a července. Část porostů může být napadena plísněmi, v takzvané „mokré sklizni“ navíc vznikají zemědělcům vícenáklady na sušení, případně jsou jim tyto náklady od výkupních organizací sráženy z ceny. Ceny surovin se tak zřejmě v porovnání se stávajícími cenami prakticky nezvýší, snad s výjimkou specifické tuzemské komodity, sladovnického ječmene.
Potraviny nepodraží
Stagnující až klesající spotřebitelská poptávka přitom bude podle odborníků důvodem také ke stagnaci cen základních potravin. Po mnoha letech se tak v ČR zřejmě nezvýší ani o pravidelných několik procent ceny piva. Podle výkonného ředitele Českého svazu pivovarů a sladoven Jana Veselého totiž klesl odbyt tuzemského piva v letošním roce zhruba o osm procent, i kvůli deštivému létu. „Podle mne se v této situaci nikdo neodváží jít s cenou nahoru,“ myslí si Veselý. Ječmen je kromě toho nakupován sladovnami na dlouhodobé kontrakty zajišťujícími pivovarům stabilní cenu.
Ceny zemědělských surovin navíc hrají v cenách potravin stále menší roli. To platí i pro pekárenské výrobky. Jak již několikrát v minulosti zdůraznil například předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský, nárůst cen obilí o 1000 korun za tunu se do ceny rohlíku promítne 10 až 15 haléři. Ceny potravin rostlinného původu, ale díky vývoji v zahraničí i živočišného původu (masné výrobky), tak s vysokou pravděpodobností v příštích měsících neporostou.