Zastáncům obnovitelných zdrojů energie musí tahle skutečnost způsobit radost: Kostarika po skoro celý loňský rok čerpala energii čistě ze zelených zdrojů.
Dohromady 98,1 procenta elektrické energie ve středoamerické zemi loni pocházelo z obnovitelných zdrojů, zbylých 1,9 procenta z fosilních zdrojů. Kostarika čerpá většinu (asi tři čtvrtiny) elektřiny z vodních elektráren. K důležitým zdrojům patří i geotermální a větrná energetika.
V celém roce jela Kostarika výhradně na zelenou energii více než 250 dní. Mezi 17. červnem a 6. říjnem to bylo dokonce přes 110 dní v kuse, uvádí server Independent. Zdroje na fosilní paliva byly v provozu s přestávkami po zbytek roku, hlavně v jeho počátku kvůli slabším dešťovým srážkám.
Podobně tomu bylo v roce 2015, kdy obnovitelné zdroje participovaly na vyrobené elektřině 98,9 procenty. „Zelený příběh“ skoro pětimilionové země bude velmi pravděpodobně pokračovat i v letošním roce 2017. Kostarika potvrzuje svoji náklonnost k obnovitelným zdrojům danou nízkou spotřebou elektřiny v kombinaci s přírodními podmínkami. Nízká spotřeba pramení z příznivého klimatu, nízkého počtu obyvatel a z orientace ekonomiky na turismus a zemědělství, což jsou energeticky poměrně málo náročné sektory.
Kostarická vláda podporuje geotermální, větrnou i solární energetiku, aby diverzifikovala energetický mix a snížila závislost na hydroelektrárnách. Jejich nevýhodou je totiž závislost na množství srážek a také devastace přírody, která je důležitým přínosem pro cestovní ruch.
V České republice je podle Eurostatu (údaje za rok 2014) podíl zelených zdrojů na výrobě elektřiny kolem 14 procent, v Evropské unii 27,5 procenta. Ve Spojených státech pocházelo loni (údaj jen za leden-říjen) patnáct procent elektřiny z obnovitelných zdrojů. Jaderné elektrárny stály za 19 procenty, zbylé asi dvě třetiny obstaralo uhlí a zemní plyn.