Nynější veřejné ochránkyni práv Anně Šabatové končí šestileté funkční období letos v únoru. Ombudsmana volí z kandidátů navržených prezidentem a Senátem poslanci. U Sněmovny Křeček loni dvakrát neuspěl, když Zeman navrhl jeho pokračování ve funkci zástupce ombudsmanky. Křečka nakonec na tomto postu nahradila Monika Šimůnková.
Zeman původně na ombudsmanku nominoval poslankyni ANO a bývalou ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou. Ta nominaci odmítla poté, co vyšlo najevo, že za minulého režimu spolupracovala na odborném článku s někdejším komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem, který se podílel na politických procesech s Miladou Horákovou či Rudolfem Slánským. Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes po společném novoročním obědě se Zemanem a Kuberou řekl novinářům, že prezident nominaci Válkové stáhl. Kubera následně doplnil, že Křeček bude novým Zemanovým kandidátem.
Souhlasíte s nominací Stanislava Křečka na ombudsmana?
Křeček řekl Deníku N, že ho Zeman oslovil v pondělí večer. „Bylo to pro mě překvapení, ale nabídku jsem samozřejmě přijal, protože chápu situaci, do které se obsazení té funkce dostalo,“ uvedl. Podle něj je ombudsman zahlcen agendami a mají přibýt další. „To se pak ale z úřadu stává nepřehledný moloch, který nemůže fungovat. Ombudsman musí zůstat ochráncem obyčejných lidí před běžnými soudy v denním střetávání se s právem, a ne na sebe nabalovat další věci,“ dodal. Veřejný ochránce práv by se podle něj neměl třeba zabývat diskriminací. Tu by měly podle Křečka řešit soudy.
Křeček je právník a bývalý poslanec ČSSD, kterou v minulosti Zeman vedl. Kandidátem na ombudsmana byl Křeček už v roce 2014 poté, co koncem roku 2013 z postu odešel Pavel Varvařovský. Do funkce ale byla nakonec zvolena Šabatová. Křeček tak zůstal na místě zástupce ochránkyně práv.
S ombudsmankou Šabatovou se Křeček, když byl jejím zástupcem, opakovaně neshodl. Opačný názor vyjádřil například v roce 2014 ve sledované kauze studentky, které škola nepovolila nosit hidžáb. Zatímco podle Šabatové škola dívku nepřímo diskriminovala, protože šátek je projevem náboženství, podle Křečka měla škola právo určit, jak mají žáci při výuce vypadat.
Přečtěte si: Na chodbách soudů se počátkem 90. let potkávali bývalí estébáci, komunisté i disidenti
Zeman v neděli v rozhovoru pro server Blesk.cz řekl, že by mohl místo Válkové na ombudsmanku nominovat poslankyni ČSSD Kateřinu Valachovou, pokud mu ji navrhne předseda strany Jan Hamáček. Ten v pondělí uvedl, že je k tomu připraven. Valachová napsala na facebooku, že nyní nelze o její možné kandidatuře diskutovat. Senát i prezident už své nominace podali a zásah do nich by podle ní mohl zpochybnit výsledek volby.
Senát i prezident mohou nominovat na ombudsmana po dvou kandidátech. Zeman navrhl jen Válkovou. Loni v prosinci sdělil prezident v dopise poslancům, že druhý člověk, kterého chtěl na post navrhnout, kandidaturu odmítl. Senát na funkci veřejného ochránce práv navrhl vládního zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva Víta Alexandera Schorma a advokáta Jana Matyse. „Senát trvá na svých kandidátech,“ prohlásil dnes předseda horní komory.
Válková by podle Kubery mohla kvůli informaci o článku s Urválkem přijít kromě nominace na ombudsmanku také o funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Podle šéfa Sněmovny Vondráčka ale Válková vládní funkci neopustí. Válková po dnešní schůzce s prezidentem řekla, že její setrvání na postu zmocněnkyně podpořil i Zeman, byť o jejím obsazení nerozhoduje. Kabinet v pondělí o setrvání Válkové na místě vládní zmocněnkyně jednal, ale nehlasoval. Pro její odchod se vyslovili představitelé koaliční ČSSD. Válková rezignovat odmítla.
Čtěte také:
Válková chce bezpečnější internet, provozovatelé by měli odpovídat za obsah
Válková chce ratifikaci Istanbulské úmluvy. Pomoc obětem násilí v praxi selhává, varuje