Menu Zavřít

Zeman v Šanghaji jednal se Si Ťin-pchingem. Do Číny pojede i v příštím roce

5. 11. 2018
Autor: čtk

Prezident Miloš Zeman se dnes v Šanghaji sešel se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Přijal přitom od Sia další pozvání do Číny na duben 2019 na summit o novodobé Hedvábné stezce, která má spojit Asii, Evropu a Afriku pomocí sítě železnic, přístavů a další infrastruktury.

Česká a čínská delegace na dnešním půlhodinovém jednání hovořily právě o čínském projektu Hedvábné stezky a hospodářské spolupráci. S čínským prezidentem se Zeman během své stávající, čtvrté návštěvy v Číně viděl několikrát. V neděli Si Ťin-pching hostil Zemana a další státníky u slavnostní večeře, dnes spolu navštívili český stánek na šanghajském dovozním veletrhu.

Zeman ve veřejném úvodu jednání ocenil časté schůzky s čínským prezidentem. „Rád jsem přijal vaše pozvání na duben příštího roku na konferenci pásma (Hedvábná) stezka. I když jsem starý pán, který nerad cestuje, vašemu pozvání se nedá odolat, a proto velice rád přijedu,“ uvedl prezident.

S Čínou poté vyjádřil solidaritu v souvislosti s obchodní válkou, která podle něj vůči ní směřuje. Mínil tím opatření ze strany Spojených států. „Důvod, který mě k tomu vede, je velice prostý. Jsem proti jakémukoliv protekcionismu,“ řekl.

Si Ťin Pching pogratuloval Zemanovi k nedávnému stému výročí od vzniku Československa i znovuzvolení do funkce hlavy státu. Vyjádřil přání, aby druhé funkční období se Zemanem na Pražském hradě dál napomohlo zlepšování vztahů obou zemí. Doufá také, že se bude nadále rozvíjet strategické partnerství Česka a Číny.

Zeman se dnes se Si Ťin-pchingem setkal celkově posedmé. Ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák před odjezdem do Číny řekl, že bilaterální jednání se bude týkat strategického partnerství obou zemí či 70. výročí navázání diplomatických styků s Čínou, které se bude připomínat příští rok. Očekával i debatu o mezinárodní a regionální politice a vztahu Číny s Evropskou unií.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček v neděli sdělil, že klíčovým tématem jednání bude nová Hedvábná stezka. „Cílem je, aby její jedna větev ústila v ČR. Toto téma bude pan prezident při jednání v ČLR rozvíjet,“ uvedl Ovčáček.

Do Číny společně s hlavou státu zamířili ministr zahraničí Tomáš Petříček, ministryně průmyslu Marta Nováková, ministr dopravy Dan Ťok a ministr zemědělství Miroslav Toman. U vrcholné schůzky delegací byli také prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý či šéf Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce Jaroslav Tvrdík.

Zeman byl naposledy v Číně loni v květnu. Si Ťin-pching přijel na oficiální návštěvu ČR v březnu 2016 s početnou delegací. V Praze a v Lánech strávil tři dny, během kterých se sešel se Zemanem, tehdejším premiérem Bohuslavem Sobotkou a dalšími politiky.

Česko má s Čínou dlouhodobě velký obchodní deficit. Český export loni dosáhl 56 miliard korun, import z Číny 475 miliard.

Přečtěte si komentář:

Návrh dalších vyznamenání za boj proti ekonomickým z*rdům

Brífink Jana Novotného

bitcoin školení listopad 24

Dále čtěte:

Evropa v technologiích zaostává za USA i Čínou. Kde je Gigant.eu?

Čínští boháči skupují nemovitosti na Západě. Platí bitcoinem

Stejná blamáž jako v Česku. I v Polsku jde Číňanům hlavně o vliv a hotové firmy

Velké čínské oči aneb Stručná historie slavného čínského investování v Čechách

Čínský žongl s českým majetkem: Citic přebírá aktiva CEFC skoro za polovinu hodnoty

Čínská státem ovládaná korporace CITIC Group uhradila dluhy, které měla předlužená a kolabující CEFC u slovenské finanční skupiny J&T

  • Našli jste v článku chybu?