Prezident Miloš Zeman se s manželkou Ivanou v pátek setká s britskou královnou Alžbětou II. Informaci ČTK o audienci českého prezidenta u britské královny potvrdil Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Současně uvedl, že Zeman při své jednodenní návštěvě Británie mimo jiné vyznamená pět válečných veteránů.
K pátečnímu programu Alžběty II. nejsou v oficiálním kalendáři královské rodiny žádné informace. Buckinghamský palác nicméně na svém webu uvádí, že poskytnuté audience jsou obvykle považovány za soukromou schůzku královny s jejím hostem. Takovýchto setkání se až na výjimky, jako je například přijetí významných světových státníků, neúčastní další členové královské rodiny.
Podle informací ČTK udělí královna Alžběta audienci, o kterou požádal Pražský hrad, českému prezidentskému páru v pátek pravděpodobně v odpoledních hodinách. V kolik hodin se český prezidentský pár setká s královnou, Ovčáček neuvedl. Zmínil pouze Zemanův program při jeho jednodenní pracovní návštěvě Británie.
Její Veličenstvo královna Alžběta II. udělí audienci prezidentu republiky a jeho manželce: https://t.co/Hf6dRA38ic
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 12. června 2017
Podle mluvčího prezident během ní vyznamená pět válečných veteránů Medailí Za hrdinství, předá diplom o povýšení do generálské hodnosti Miroslavu Antonínovi Liškutínovi, československému pilotovi, který létal v britské RAF (Royal Air Force). Liškutín, který žije v Anglii, byl povýšen na generála letos k 8. květnu, ceremoniálu na Pražském hradě se ale nemohl zúčastnit. „Dále se (prezident) zúčastní ceremoniálu u památníku bitvy o Británii,“ doplnil Ovčáček.
Přečtěte si komentář k britským volbám:
Není nad vítěznou střelu do vlastní brány aneb Daň za Alzheimera
Zeman v poslední době britské královně poslal dvakrát kondolenci kvůli teroristickým útokům spáchaným v Londýně a v Manchesteru. V prezidentské funkci měl možnost vidět se s Alžbětou II. v roce 2014 v Normandii na oslavách 70 let od spojeneckého vylodění v Normandii. Podle zdroje ČTK Zeman považuje za důležité, „aby Česká republika udržovala s Velkou Británií velmi vynikající vztahy“.
S královnou se v minulosti několikrát setkali prezidenti Václav Havel a Václav Klaus. Havel se s Alžbětou II. poprvé setkal v roce 1990 a poté se viděli třeba při finálovém utkání českých a německých fotbalistů na Mistrovství Evropy 1996. Ve stejném roce také Alžběta II. přijela na návštěvu České republiky. V roce 1998 Havla v Buckinghamském paláci přijala s veškerými poctami včetně přehlídky vojenské stráže a slavnostního oběda. Klause a jeho ženu Livii v Buckinghamském paláci přijala královna Alžběta II. v listopadu 2007.
Bývalý velvyslanec Žantovský: Je to signál dobrých vztahů |
---|
Podle bývalého velvyslance v Británii Michaela Žantovského je audience prezidenta Miloše Zemana a jeho ženy u britské královny Alžběty II. pozitivní signál, že vztahy obou zemí nejsou špatné, o oficiální státní návštěvu se však zjevně nejedná. „Je to jistě pozitivní signál. Je v zájmu obou zemí, aby udržovaly co nejlepší vztahy a každé takové přijetí je známkou toho, že ty vztahy nejsou špatné,“ komentoval bývalý diplomat setkání české hlavy státu a britské panovnice, které se odehraje v pátek. Průběh schůzky v Buckinghamském paláci se podle Žantovského liší podle toho, zda jde o státní návštěvu, hosta vlády nebo běžnou audienci. „Nejvyšší úrovní je státní návštěva. Britská panovnice přijímala pouze dvě návštěvy ročně. Myslím, že teď již vzhledem k svému věku přijímá jednu návštěvu ročně,“ uvedl Žantovský. Ke státní návštěvě se váže slavnostní přehlídka. „Je to velká záležitost s vlajkoslávou, přehlídkou stráží a mnoha kočáry,“ dodal. Takového přijetí se z českých prezidentů dostalo jen Václavu Havlovi v roce 1998. „Britská královna pak jako státní návštěva navštívila Prahu na jeho pozvání v roce 1996, to byly jediné státní návštěvy,“ uvedl nynější ředitel Knihovny Václava Havla Žantovský. |
O dění ve Velké Británii dále čtěte: