Jaroslava Moserová uhrála remízu 0:0 s Václavem Klausem
Ani napodruhé se českým zákonodárcům nepodařilo zvolit nového prezidenta republiky. Průběh pátečního celodenního tříkolového zápasu byl napínavý a přinesl velké překvapení, když už v prvním kole vypadl favorizovaný Miloš Zeman. Nikdo z dvojice Václav Klaus – Jaroslava Moserová ale neměl dost hlasů, aby vyhrál. Takže nyní budou předsedové parlamentních stran hledat kandidáta s širší podporou napříč spektrem a ke třetímu kolu dojde nejdříve za měsíc. ODS a unionisté už teď chtějí přímou volbu .
Zemanova Jitřenka.
Ráno bylo ještě všechno jinak. Když se poslanci a senátoři scházeli do Španělského sálu, mnozí věštili, že tentokrát prezident zvolen bude a že se jím stane Miloš Zeman. „Ještě že mám příbuzné v Řecku,“ komentoval tuto možnost Ivan Langer z ODS. Předběžné odhady říkaly, že Miloše Zemana podpoří pětapadesát až pětašedesát ze sedmdesáti sociálních demokratů ve Sněmovně. Jedenačtyřicet komunistů deklarovalo, že bude volit levicového kandidáta. Pro případ, že by v prvním kole vypadl Václav Klaus a do druhého kola postoupili Miloš Zeman a Jaroslava Moserová, měla ODS připraven scénář, že si občanští demokraté sice vyzvednou volební lístky, aby absencí nesnížili práh volitelnosti, ale neodevzdají je. Tak by transparentně ukázali, že jsou jednotní a že mají od Zemana odstup.
Zemanovy šance byly ještě před zahájením schůze podporovány spekulacemi, že se již rýsuje Špidlův pád, rekonstrukce vlády a personální obsazení různých postů. Damoklův meč údajně visel nad ministryněmi Marií Součkovou a Petrou Buzkovou. Například vedoucí pozici v Českých drahách prý měl obsadit severočeský sociální demokrat, zemanovec Jaroslav Foldyna (rozhovor s Foldynou na stranách 42 až 44). Týdeník EURO již minulou středu zachytil informaci, že Zemanovi prý scházejí jen dva hlasy ke zvolení. Ve čtvrtek je údajně již měl mít přislíbeny.
Trojlístek v akci.
V 10.05 začala schůze. Tentokrát už poslance a senátory neoslovil současný prezident republiky Václav Havel. Znovu však vystoupil Václav Klaus (62). „Když jsem dnes ráno vstával, vzpomněl jsem si na léta politického soupeření s mnohými z vás. Chtěl bych proto říci, že na ně nezapomínám, ale že jsou pro mě věcí minulosti,“ snažil se čestný šéf ODS zapůsobit jako muž s nadhledem. Za slova, že s polepšením začal u sebe a že to není snadné, sklidil dokonce jako jediný z řečnících kandidátů dvojitý aplaus. Jaroslava Moserová (73) se představila jako představitel havlovské kontinuity. Citovala Masaryka, ale potlesk byl vlažný. Blok projevů uzavřel Miloš Zeman (58), který mimo jiné avizoval, že by jako prezident neudílel amnestie, protože prý je to znevážení práce policie a justice.
Potom se velká část zákonodárců rozešla do kuloárů, kde se spřádaly varianty příštích událostí. O mimořádnou pozornost a zábavu se během rozpravy postaral premiér Vladimír Špidla, když se jako šéf ČSSD pokusil podpořit stranického kandidáta – mezi partajními lídry vystoupil až jako poslední. „Není pravda, že žádný z kandidátů nemá morální právo kandidovat. Má ho i Miloš Zeman,“ prohlásil s kamenným výrazem v tváři. „Nemohu říci nic jiného: Miloš Zeman je kandidátem sociální demokracie,“ dodal odměřeně muž, jehož odpor k bývalému předsedovi se vystupňoval loni na podzim. „To je vydařená taškařice,“ komentoval v kuloárech Špidlovu podporu-nepodporu poslanec Jan Mládek (ČSSD). „Kdyby raději mlčel,“ podotkla k tomu jedna z jeho kolegyň.
Zeman z Hradu.
Výsledek prvního kola překvapil všechny. Nezvítězil sice nikdo, ale nečekaně postoupila dvojice Klaus – Moserová, zatímco Zeman vypadl. Ten již předtím odešel ze Španělského sálu, kde seděl jako host, do zákulisí, a když se roznesla zvěst o jeho debaklu, opustila Zemanova limuzína Pražský hrad. Na rozdíl od Jaroslava Bureše, který minulý týden vzal porážku sportovně a bavil se o ní s médii, Zeman prohru neunesl.
Výsledky zamotaly politickým šíbrům hlavy. Václav Klaus totiž získal od sněmovny (89) a od Senátu (32) dohromady 121 hlasů, což bylo nejen více než v první volbě o týden dříve, ale od případného vítězství v třetím kole ho v té chvíli dělilo pouhých 20 hlasů. Moserová výrazně vyhrála v Senátu (43 hlasů), ve sněmovně dostala jen 25 hlasů. Zeman v Senátu doslova pohořel (8 hlasů) a sněmovna ho podpořila 78 hlasy, což je jen o osm hlasů více, než kolik je sociálních demokratů ve sněmovně.
Kdo vyšplouchl Zemana?
Komu tyto hlasy vlastně patřily, o to se zákonodárci dlouho přeli. Sociální demokraté se dušovali, že Zemana volili oni a komunisté hlasovali pro Klause. Šéf KSČM Miroslav Grebeníček naopak tvrdil, že Zemana volilo jen 30 sociálních demokratů a že jeho strana svůj závazek volit levicového kandidáta splnila. „Základní problém je v ČSSD,“ bědoval Grebeníček v kuloárech. Každopádně Klausův výsledek se nápadně podobá výsledku z první volby, kdy jej polovina poslanců ČSSD podpořila proti Petru Pithartovi. Vicepremiér Pavel Rychetský odhadoval, že Klausův úspěch mají na svědomí koaliční partneři, kteří tím Zemana vyřadili ze hry. „Obávám se, že oni budou mít na svědomí, že dnes nebude zvolen nikdo,“ řekl týdeníku EURO.
Výsledek druhého kola kolem patnácté hodiny odpoledne ukázal, že měl asi pravdu. Nikdo nezvítězil, Klaus i Moserová si podrželi jen zhruba podobnou podporu jako v prvním kole. Klaus dostal 85 hlasů ve sněmovně a 33 v Senátu, Jaroslava Moserová 32 a 42. Díra po Zemanovi zůstala nezaplněna: ve sněmovně bylo 83 bílých lístků, v Senátu šest. Přesto Václav Klaus získal 27 hlasů, které nepocházely z ODS a na rozdíl od prvního kola to zřejmě nebyly hlasy natruc Zemanovi, ale skutečně pro pana profesora. „Ukázalo se, že Václav Klaus je přijatelný i pro jiné strany než jen pro ODS, komentoval to jeden z občanskodemokratických poslanců.
Pesimismus ČSSD.
Po druhém kole panovala mezi poslanci ČSSD skepse. „Klausovi i Moserové scházejí hlasy napříč politickým spektrem, nikoli jen z ČSSD,“ řekl týdeníku EURO poslanec Libor Rouček (ČSSD). Někdo prý chtěl, aby se konala rovnou třetí volba s jinými kandidáty, komunistům prý šlo o to, aby co nejvýhodněji prodali svou podporu Václavu Klausovi. „Problematické je to, že sociální demokracie do současné chvíle postavila už dva kandidáty a vzápětí část jejího klubu nevolila,“ řekl senátor Richard Falbr (ČSSD). „Hovoříme-li o tom, že prezidentská volba je neúspěšná, pak hlavně kvůli sociálním demokratům, a to mě mrzí. Ani vládní koalice se nedokázala shodnout a postavit společného kandidáta,“ posteskl si. Falbr v té chvílí tipoval, že bude zvolen Klaus, a to hlasy komunistů. Tvrdil, že patnáct komunistů pro Klause už minule hlasovalo.
Venku se setmělo a rébus, zda ve druhé volbě zvítězí Václav Klaus, mají skutečně v rukou komunisté. Do klubu KSČM znovu přišel jak Václav Klaus, tak Vladimír Špidla.
Na cestě k patu.
Nezvolení prezidenta krátce poté předvídá šéf Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD). „Pak doufám budeme schopni zahájit jednání průřezem přes všechny politické strany – koaliční i opoziční - se snahou hledat kandidáta, který by měl širší souhlas, než tomu bylo doposud. Od metody, kdy kandidáta navrhovaly politické strany, bychom měli přejít k tomu, že budeme kandidáty hledat po konzultacích s předáky jednotlivých partají,“ prohlásil. Připustil, že kromě Otakara Motejla by bylo možné uvažovat také o jiných jménech. V kuloárech se v té souvislosti objevila jména senátora Richarda Falbra a spisovatele Zdeňka Mahlera.
Když šli zákonodárci potřetí k volební urně, byl pat již téměř jistý. Poslanec Jan Vidím (ODS) tušil, že prezident nebude zvolen, protože Václavu Klausovi budou chybět hlasy KSČM a části ČSSD. „Tohle už je Kocourkov. Připomíná mi to hru Nejsilnější, máte padáka,“ prohlásil k opakovanému neúspěchu Klause, který sice pravidelně dostává nejvíce hlasů, ale na vítězství to nikdy nestačí. Také Miloslav Ransdorf situaci neviděl růžově. “Hlava státu dnes zvolena nebude, komunisté svůj hlas Václavu Klausovi nedají,“ sdělil suše.
Druhá plichta.
V 18.15 už je jasné, že i druhá volba skončila patem. Václav Klaus sice vyhrál 127 hlasy nad Jaroslavou Moserovou (65), prezident však vybrán nebyl. Co bude dál? „Pokud jsem měl konzultace s jinými politickými uskupeními, všichni inklinují ke třetí volbě,“ tvrdí předseda komunistů Miroslav Grebeníček. Konzultace o tom, zda má smysl uskutečnit třetí volbu, nebo rovnou zavést přímou volbu, měly proběhnout již o víkendu, oficiálně jednat se ovšem bude až v tomto týdnu. Pokud bude zájem o třetí volbu, konat se bude nejdříve za měsíc.
Pavel Rychetský si myslí, že šanci být zvolen má jen takový kandidát, se kterým bude souhlasit jak předák Zemanova křídla v ČSSD Zdeněk Škromach, tak unionistka Hana Marvanová.
Skoro již tradiční tečkou za páteční volbou prezidenta bylo poděkování Václava Klause těm, kteří jej volili. Půjde prý do toho znovu.