Prezidentskou volební kampaň vyčíslil prezident Miloš Zeman na 22,7 milionu korun, šlo o bezúplatná plnění, vyplývá z volebního webu prezidenta. Zprávu o financování dosud odevzdalo sedm z devíti kandidátů.
Kandidátům na prezidenta dnešní půlnocí uplyne devadesátidenní lhůta, do které musejí úřadu odevzdat zprávu o financování kampaně. V opačném případě se vystavují riziku i stotisícové sankce. Na prezidenta kandidovalo devět lidí, u dalších 11 ministerstvo vnitra přihlášky odmítlo. Povinnost se ale vztahuje na všechny, celkem jde o 29 lidí.
Prezidentské volby se uskutečnily v lednu, funkci v nich obhájil Miloš Zeman. Náklady na kampaň Zeman na svém volebním webu vyčíslil na 22,7 milionu korun, šlo o takzvaná bezúplatná plnění poskytnutá například od Přátel Miloše Zemana nebo Strany práv občanů. Na finančních darech dostal Zeman více než 4,5 milionu korun, peníze ale nepoužil, zůstatek na účtu byl převeden na veřejně prospěšný účel. Seznam dárců zabírá 600 stran, nejčastěji jde o dar jeden haléř, v seznamu však figurují i desetitisícové částky.
„Z devíti kandidátů nám dosud (asi do 14:00) v nějaké formě zprávu zaslalo sedm z nich. Zda jsou jejich zprávy v pořádku, to budeme zjišťovat posléze,“ uvedl člen vedení Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí Tomáš Hudeček. Úřad očekává celkem 29 zpráv, devět od kandidátů, 11 od těch, jejichž přihlášky ministerstvo vnitra odmítlo, a také od těch, kteří například sbírali na kandidaturu podpisy, ale přihlášku nepodali.
Političtí mecenáši. Mezi sponzory stran a hnutí jsou zajímavá jména
Ze zpráv na volebních webech například plyne, že kandidatura finalisty prezidentské volby Jiřího Drahoše vyšla bezmála na 50 milionů korun, což je pravděpodobně nejvíce ze všech kandidátů. Michala Horáčka vyšla asi na 39,9 milionu korun, Mirka Topolánka zhruba 18,1 milionu korun. Pavla Fischera kampaň vyšla na 8,3 milionu korun.
Na prezidenta kandidovalo devět lidí. Kromě Zemana to byli Jiří Drahoš, Mirek Topolánek, Michal Horáček, Pavel Fischer, Jiří Hynek, Petr Hannig, Vratislav Kulhánek a Marek Hilšer.
Ministerstvo odmítlo žádosti Josefa Tomana, Petra Blahy, Daniela Felkela, Oldřicha Fialy, Romana Hladíka, Terezie Holovské, Libora Hrančíka, Davida Chadimy, Anny Kašné, Martina Ludačky a Karla Světničky. Za nedodání zprávy o financování hrozí pokuta 10 tisíc až 100 tísic korun.
Rozhovor s Markem Hilšerem: Touha po moci je silná droga
Dále čtěte: