Země střední a východní Evropy zaznamenaly v globálním srovnání nejnižší úroveň podnikatelské důvěry. Vyplynulo to z dosud největšího čtvrtletního průzkumu globálních ekonomických podmínek mezi finančními manažery, o jehož výsledcích v pondělí informovaly společnosti ACCA a IMA.
Foto: Profimedia.cz
Aktuální průzkum mezi 3775 finančními profesionály, z nichž 1414 patří k vyššímu managementu, je výsledkem spolupráce Asociace certifikovaných účetních ACCA a amerického Institute of Management Accountants (IMA).
Podle Kateřiny Benešové, ředitelky ACCA pro Česko, Slovensko a Maďarsko, jsou závěry největší kvartální studie od roku 2009 pochmurné: „Takřka tři čtvrtiny finančních profesionálů (73 procent) z našeho průzkumu se domnívají, že globální ekonomika se propadá, nebo stagnuje, přičemž bezmála polovina (46 procent) jich v posledním čtvrtletí hlásí ztrátu důvěry ve vyhlídky jejich firem.“
„Největší ztrátu důvěry jsme opět zaznamenali v Hongkongu, Singapuru a na Kypru. Všechny tyto země jsou výrazně angažované v mezinárodním obchodu a přeshraniční finanční aktivitě, a pokud je jejich náhled na globální ekonomické vyhlídky tak pesimistický, pak to svědčí o poklesu mezinárodního obchodu,“ dodal Raef Lawson, viceprezident pro výzkum při IMA.
Na regionální úrovni zaznamenala vůbec nejnižší úroveň podnikatelské důvěry střední a východní Evropa. Region Asie a Pacifiku zase ztrácí důvěru rychleji než západní Evropa. Afrika, Blízký východ a jižní Asie zůstávají nejoptimističtějšími regiony, jak co se týče podnikatelské důvěry, tak v tom, jak respondenti vnímají stav globální ekonomiky. V souladu s tímto zhoršujícím se výhledem poukazují výsledky průzkumu i na oslabující trendy v zaměstnanosti a investicích globálně. ACCA a IMA to pokládají za obzvláště znepokojivé, neboť tyto dva ukazatele v posledních třech letech zůstávají slabé a jsou životně důležité pro jakékoli udržitelné oživení.
Podle údajů ACCA a IMA zaznamenal region střední a východní Evropy nejnižší úroveň podnikatelské důvěry na celém světě. Z podrobnější analýzy plyne, že ačkoli podnikatelská důvěra v regionu za poslední tři měsíce neklesla, ve třetím čtvrtletí 2011 prudce propadla a od té doby se nevzpamatovala. Víc než polovina (55 procent) respondentů v tomto regionu vykázala v uplynulém čtvrtletí ztrátu důvěry.
Zatímco úroveň podnikatelské důvěry zůstala v posledních třech měsících víceméně konstantní, vnímání stavu globální ekonomiky se během roku 2011 znatelně zhoršilo. Jasná většina respondentů (87 procent) nyní soudí, že globální ekonomika se zhoršuje nebo stagnuje, což je oproti předchozímu čtvrtletí nárůst o 70 procent. Je velmi zajímavé, že během sledovaného období rapidně narostl počet respondentů, kteří hlásili potíže vyplývající z fluktuace měnových kursů. V posledním čtvrtletí se rovněž znatelně zhoršil přístup k úvěrům.