Menu Zavřít

Zemědělští restituenti zatím marně čekají

4. 11. 2002
Autor: Euro.cz

Evropská unie má v ruce pádný klacek na naše zemědělce Závěr letošního podzimu bude věnován boji o zemědělské subvence. Bude se řešit otázka, zda mají dostávat české zemědělské podniky stejné subvence, jaké dostávají podniky v současné Unii, zda nemá dojít souběžně s rozšířením k redukci přímých plateb i na západ od našich hranic, tak aby se postupně redukoval přebujelý agrární rozpočet EU.

Evropská unie má v ruce pádný klacek na naše zemědělce

Závěr letošního podzimu bude věnován boji o zemědělské subvence. Bude se řešit otázka, zda mají dostávat české zemědělské podniky stejné subvence, jaké dostávají podniky v současné Unii, zda nemá dojít souběžně s rozšířením k redukci přímých plateb i na západ od našich hranic, tak aby se postupně redukoval přebujelý agrární rozpočet EU. Všechny tyto otázky jsou jistě legitimní. Zapomíná se však při tom na jedno ze stěžejních českých specifik, a tím jsou zemědělské restituce.

Marná snaha

Restituční zákony, které přijalo Federální shromáždění na začátku devadesátých let, měly napravit křivdy, ke kterým docházelo v padesátých letech, tedy v době budování zemědělských družstev. Přestože byly několikrát novelizovány, nepodařilo se celkově záměru zákonů dosáhnout. Zemědělská lobby spojená v transformujících se družstvech byla vždycky natolik silná, že si dokázala najít skulinky v zákonech, aby zemědělské restituenty nevyplatila. To se týkalo jak zákona o půdě, kde je přesto dnes velká většina restitučních podílů vypořádána, tak především zákona o transformaci družstev. Na vypořádání transformačních podílů tak dodnes čeká více jak tři sta tisíc zemědělců. Jako hra na zadržovanou bez jakéhokoli výsledku, se ukázala i sedmiletá ochranná lhůta, po kterou musely být transformační podíly ponechány v družstvech. Tato lhůta, která vypršela v roce 1999, měla totiž umožnit zemědělským družstvům využívat nadále majetek z transformačních podílů, aby jeho vydáním nevyvolalo hospodářské problémy.

Největší český tunel

Mezitím došlo v polovině devadesátých let k obrovským majetkovým přesunům v rámci probíhající transformace družstev. Ne náhodou se v této souvislosti hovoří o největším tunelování v historii České republiky. Většina původních zemědělských družstev se postupně přetransformovala na obchodní a další společnosti. S tím, že v původním družstvu, které šlo do likvidace, zanechala zcela bezvýznamný a nepoužitelný majetek. A právě z tohoto majetku měli být vypořádáni restituenti, respektive ta část z nich, která nechtěla nadále zanechat majetek v nové společnosti. Výjimkou při vypořádání nebyly ani takové bonbonky, jako vypořádání formou vraku osobního automobilu, případně byla nabídnuta k plnění část silážní jámy nebo společné vnitropodnikové komunikace. Ze zemědělských strojů pak byly nabídnuty oprávněným osobám již vyřazené a nefunkční stroje. Pro ty z restituentů, kteří nesouhlasili s majetkovým vypořádáním a chtěli peníze, měla staronová vedení připravena například bezcenné akcie, které platily tak maximálně uvnitř společnosti. Za skutečné peníze však nebohým akcionářům jejich bezcenné akcie nikdo ani v družstvu nevyměnil.

Chybí politická vůle

Kuriózní byl i konkrétní způsob, jakým bylo transformace dosaženo, a to prakticky stoprocentně na celém území státu. Mustr, v němž jsou uvedeny jednotlivé kroky podvodného jednání namířeného proti zájmům restituentů, vyrobila jedna jediná advokátka. Ta však měla údajně autonehodu, a tak není schopna vyšetřování. Vzhledem k tomu, že přechod majetku a práv na novou společnost byl po formální stránce skutečně dokonalý, nemají dnes restituenti prakticky šanci domoci se majetku z nových společností ani u soudu. Ještě v minulé sněmovně vzniklo několik iniciativ, které měly problémy oprávněných osob řešit. Byl to jak návrh současného ministra Palase, tak lidoveckého zemědělského experta Jiřího Grůzy, tak i dva návrhy z dílny ODS. Nejradikálnější byl zřejmě návrh poslance Vlastimila Tlustého, který požadoval vydání dluhopisů. Přestože se s dopisem o podporu dluhopisnému programu obrátili na prezidenta Václava Havla i oba předsedové stran Koalice, Hana Marvanová a Cyril Svoboda, tehdejší sněmovna nakonec vyřešení zemědělských restitucí před sebou valila bezúspěšně až do voleb.

bitcoin_skoleni

Promluví EU?

Přesto se nedá říci, že by byl problém sprovozen ze světa. Určité možnosti naznačily i některé návrhy v minulé sněmovně. Především ten, podle něhož by neměly mít zemědělské subjekty, které nemají vypořádány restituce, nárok na dotace. Tento problém se totiž může objevit i v průběhu jednání o výši zemědělských dotací s EU. Jak známo, EU vždy dbá o to, zda je kandidátská země schopna v praxi naplňovat svůj i unijní právní řád. A v tomto případě je zcela nepochybné, že tomu tak není. I proto se hodlají neuspokojení restituenti obrátit na unijní orgány. Sled kroků ale může být i obrácený. Co kdyby Evropská komise využila nevypořádání transformačních podílů, tedy nerespektování zákona, jako argumentu pro neposkytnutí dotací? Zatím se problém nevypořádání transformačních a restitučních podílů v jednáních neobjevil. To ale neznamená, že ještě nevypluje na povrch. Měl by totiž svou logiku a ospravedlnění.

  • Našli jste v článku chybu?