Ve věku 79 let dnes zemřel americký miliardář a filantrop David Koch, který patřil spolu s bratrem Charlesem k významným dárcům Republikánské strany a dalších konzervativních organizací. V žebříčku nejbohatších lidí světa, který letos zveřejnil časopis Forbes, se David Koch spolu se svým bratrem umístil na 11. příčce.
„S těžkým srdcem vás musím informovat o Davidově smrti,“ uvedl starší bratr zesnulého newyorského průmyslníka Charles.
Bratři Kochové patřili k vlivným politickým mecenášům. Vytvořili rozsáhlou síť přezdívanou „kochtopus“ (spojení jména Koch a anglického slova octopus - chobotnice), jejímž cílem je podporovat konzervativní hnutí. Peníze bratři Kochové posílají také na vzdělávání, zdravotnictví, kulturu či ochranu lidských práv. Zpravodajský server BBC upozornil, že dary Kochové posílají i skupinám, které popírají klimatické změny či těm, které se snaží omezit moc odborů a práva pracujících.
David Koch se zapojil do politiky i aktivně, když se v roce 1980 stal kandidátem na viceprezidenta za Libertariánskou stranu. Usiloval především o snížení role federální vlády, snížení daní a rušení regulací.
Před posledními prezidentskými volbami bratři Kochové odmítli podpořit kampaň současného prezidenta Donalda Trumpa. Své finance tehdy raději nasměrovali do kampaní jednotlivých republikánů usilujících o křesla v Kongresu. Loni se dárcovská organizace Kochových od Trumpa veřejně distancovala. Prezident poté v reakci na twitteru napsal, že jejich peníze nepotřebuje. Kochovy označil za globalisty, kteří jsou proti „silným hranicím a mocnému obchodu“.
Nůžky se dál rozevírají: dolarovým milionářům patří polovina světa
Zesnulý miliardář David Koch bojoval řadu let s rakovinou prostaty. V roce 2007 daroval 100 milionů dolarů (nyní 2,3 miliardy korun) na vznik ústavu pro výzkum rakoviny, který nese jeho jméno.
Podle agentury AP vlastnil David Koch - stejně jako jeho bratr Charles - majetek v hodnotě zhruba 50,5 miliardy dolarů (1,2 bilionu korun).
Bratři Charles a David Kochovi zbohatli působením v oblasti chemického, petrochemického a energetického průmyslu. Jejich konglomerát firem Koch Industries, jehož základy položil již ve 40. letech minulého století jejich otec Fred Koch, v současnosti zaměstnává kolem 120.000 lidí. S ročním příjmem 110 miliard dolarů (2,6 bilionu korun) je druhou největší soukromě vlastněnou společností ve Spojených státech.
Čtěte také:
Skupina miliardářů z USA včetně Sorose žádá větší zdanění bohatých
Jak miliardáři ze Silicon Valley krmí Trumpovu deportační mašinérii