V USA zemřel oscarový režisér Miloš Forman. Jeho manželka Martina Formanové řekla, že zemřel náhle 13. dubna po krátké nemoci. Čáslavskému rodákovi bylo 86 let.
„Jeho odchod byl klidný a po celou dobu byl obklopen rodinou a svými nejbližšími,“ dodala. Poslední rozloučení bude v úzkém rodinném kruhu, řekla.
Forman, zdaleka nejúspěšnější český filmař, získal za své snímky dva Oscary, na kontě má i tři Zlaté glóby či francouzského Césara. Absolvent pražské FAMU debutoval v roce 1963 snímky Kdyby ty muziky nebyly a Konkurs. Prvním celovečerním filmem byl Černý Petr, pro československou kinematografii pak natočil ještě snímky Lásky jedné plavovlásky (1965) a Hoří, má panenko (1967).
Největší slávy se Formanovi dostalo po jeho odchodu do Ameriky na konci 60. let. V USA po nepříliš úspěšném Taking Off prorazil oscarovým Přeletem nad kukaččím hnízdem (1975). Další filmy, přepis muzikálu Vlasy (1979) a Ragtime (1981), uspěly více v Evropě než v Americe, Amadeus (1984) ale získal osm Oscarů. Po filmech Lid versus Larry Flynt (1996) a Muž na měsíci (1999) stál Miloš Forman naposledy za kamerou před více než deseti lety, když ve Španělsku natáčel Goyovy přízraky (2006).
Miloš Forman byl třikrát ženatý. Jeho první manželkou byla herečka Jana Brejchová, s druhou ženou, herečkou Věrou Křesadlovou, má syny Petra a Matěje. Třetí manželkou se v roce 1999 stala spisovatelka Martina Zbořilová, s níž má dvojčata Andyho a Jima.
Formanovi vzdávají hold kolegové na celém světě
O úmrtí celosvětově uznávaného filmaře okamžitě informovaly všechny významné světové agentury, deníky, zpravodajské servery i televizní a rozhlasové stanice. Nekrology se krátce po zveřejnění smutné zprávy objevily jak v odborných periodikách jako jsou Variety či Hollywood Reporter, tak v předních denících jako The New York Times, Independent či Die Welt.
List New York Times píše o Formanovi jako o tvůrci, který neustále konfrontoval Hollywood svým podvratným duchem a který patřil k filmařům, kteří se snažili spojit tvorbu divácky úspěšných snímků s citem pro nekonformní témata. „Miloš Forman, antiautoritářský režisér, který měl jedinečnou citlivost pro americká témata, jež nahlížel svým potutelným, satirickým způsobem,“ napsal The Hollywood Reporter.
V pátek 13.dubna 2018 neosiřeli jen čtyři kluci a neovdověly jen tři dámy... Odešel největší filmař, kterého kdy měla tahle země a jeden z největších, které kdy měl svět.. Neznal jsem v našem oboru nikoho, kdo se těšil nejen takové úctě, ale koho měli všichni rádi. MILOŠ FORMAN
— Jan Hřebejk (@JanHrebejk) 14. dubna 2018
„Božská inspirace šílenstvím - jeho rozporuplností, tvořivostí, jakousi vyšší příčetností a krytím a legitimitou, kterou dává protestům proti útlaku a tyranům všeho druhu - to byly myšlenky, které Miloše Formana povzbuzovaly během jeho pozoruhodné tvůrčí dráhy. Byl to emigrant české nové vlny, který s sebou do Hollywoodu přinesl ducha protisovětské vzpoury a uměl rozvíjet svoji typickou potutelnou komiku a vášeň pro lidskost na desítky nejrůznějších způsobů,“ napsal v deníku Guardian filmový recenzent Peter Bradshaw.
Reakce na Formanovo úmrtí zaplavily i sociální sítě. „Jeho filmografie je jedinečná a ukazuje, že byl v srdci rebelem a měl v sobě ducha lidskosti,“ napsal na twitteru britský režisér a scenárista Edgar Wright. Herec Antonio Banderas Formana ocenil jako „génia kinematografie a mistra ve zpodobnění lidské situace“. Podle britského herce Caryho Elwese „nikdo nedokázal spojit mistrovské vyprávění s výjimečnými obrazy tak jako Miloš“.