Ještě před pár lety patřil svět investic výhradně mužům. Díky moderním technologiím, zvyšování finanční gramotnosti a celkové popularizaci tohoto odvětví ale každým rokem přibývá i žen, které nakupují akcie, dluhopisy, kryptoměny nebo jiné investiční prostředky. V době geopolitické nestability a turbulentní ekonomiky tak chtějí své peníze zhodnocovat, nebo alespoň chránit před inflací.
„Jsme svědky rozsáhlé demokratizace investování, které přestává být výsadou lidí s dostatečně vysokým kapitálem. Do investic se díky vzdělávání zapojuje široká veřejnost a investování přestává být hlavně mužskou doménou,“ řekl obchodní ředitel XTB pro Česko, Slovensko a Maďarsko Vladimír Holovka s tím, že investorky jsou už teď nedílnou součástí českého i zahraničního investičního prostředí.
Vyvážené portfolio a ESG investice
V případě XTB narostl v posledních letech podíl investujících žen na současných 11 procent. Ještě více jich ale přibylo konkurenční platformě Fondee, kde tvoří hned tři z deseti uživatelů, přičemž mezi novými investory a investorkami je jejich podíl dokonce 40procentní. To je mimochodem o čtyři procentní body více než vloni a o celých šestnáct více než v roce 2022.
Jakou mobilní investiční aplikaci používáte?
„Ženy jdou v průměru do o něco menšího rizika než muži, to ale neznamená, že si volí konzervativní investice – nejčastěji mají portfolio ‚Smělý‘, kde 70 procent tvoří akciová složka a 30 procent složka dluhopisová,“ vysvětlila redakci Euro.cz spoluzakladatelka Fondee Eva Hlavsová a dodala, že mezi ženami jsou také populárnější udržitelná ESG portfolia oproti těm klasickým. S rostoucím podílem žen mezi klienty Fondee se navíc zvyšuje i počet těch, které si nechávají zřizovat zvýhodněné účty pro spoření svým dětem. Právě zakládání rodiny je přitom častým impulzem k investování.
A podobné závěry jako předchozí společnosti potvrdil webu Euro.cz také fintech Portu, který vznikl před pěti lety. Tehdy ho aktivně využívalo jen pět procent žen, avšak vloni už patřilo něžnému pohlaví celých 39 procent založených portfolií.
„Podíl žen se nyní přibližuje ke 40 procentům, což ukazuje na pozitivní trend směřující k větší genderové vyváženosti. Mezi jednu ze zajímavostí navíc patří i to, že až 55 procent nových portfolií investorek tvoří ESG portfolia, tedy Portu odpovědná portfolia,“ zdůraznil marketingový ředitel společnosti Ondřej Karanský.
Opatrnost se ženám vyplácí
Z výsledků analýzy finanční gramotnosti Portu vyplývá, že muži jsou při investování sebejistější a za nezkušené se považují jen zhruba v 15 procentech případů. Naproti tomu vlastní pochybnosti ohledně investic připouští bezmála každá třetí žena. Někdy to pro ně ale paradoxně může být výhoda, neboť muži své portfolio obměňují mnohem častěji, a tím tak ztrácejí část výnosů. Během roku jsou to přibližně tři čtvrtiny investic, které způsobují průměrnou ztrátu 2,6 procenta z celého vkladu.
To ženy podle průzkumu Kalifornské univerzity v Berkeley, na který se Portu odkazuje, mění během stejné doby pouze polovinu svého portfolia, kvůli čemuž přijdou jen o 1,7 procenta svých aktiv a díky čemuž si naopak vedou dlouhodobě o 0,4 procenta lépe než jejich mužské protějšky.