Menu Zavřít

ŽHAVÁ IMAGE PENÍZE NEVYDĚLÁ

17. 8. 2001
Autor: Euro.cz

MAGAZÍN TIME zařadil půl roku starou, či spíše mladou českou firmu Idoox mezi „třicet nejžhavějších technologických společností v Evropě (Europe s 30 Hottest Tech Firms). Nejúspěšnější softwarový byznysmen v Čechách Roman Staněk, kterému Idoox zatím patří, má našlápnuto k dalšímu úspěchu za miliony dolarů. I tentokrát stejně jako u slavných NetBeans mu cestičku pomáhá zametat první dáma v propagaci e–byznysu Esther Dysonová.

„Idoox se tak zařadil mezi šest nejlépe hodnocených evropských společností v oblasti byznys aplikací, hlásá oficiální tisková zpráva. Ve zmíněném žebříčku kromě Romana Staňka není nikdo jiný ze střední a východní Evropy, což jeho výkon podtrhuje. Je to rozhodně dobrý marketingový počin pro firmu, která zatím neprodala ani špendlík, produkt ještě nemá hotový a láká investory na krásné věty. „Podle IDC by trh hostování infrastruktury a služeb prostřednictvím internetu, který v loňském roce dosáhl 115 miliard dolarů, měl do roku 2004 vzrůst na 400 miliard USD, stojí ve zprávě oznamující proniknutí mezi nejperspektivnější evropské projekty.

Paradoxní je, že zmíněný výzkum renomované společnosti IDC pravděpodobně posloužil i redaktorům časopisu TIME. Ti v důvodech vysvětlujících, proč zrovna Idoox, uvádějí stejný údaj, ale v angličtině. „Mluvit o nějakých podílech na trhu je předčasné, říká marketingový ředitel Idooxu Zdeněk Svoboda. Odpověděl tak na dotaz týdeníku EURO, kolik v budoucnosti firma plánuje ukrojit z potenciálu celého trhu. Každý obchodní plán, který v Idooxu zcela jistě existuje – bez něj se investor prostě nehledá – musí alespoň nějaké prognózy čísel obsahovat. Pokud neexistuje, není divu, že rizikoví kapitalisté se Staňkovi dosud vyhýbají i přes jeho „žhavou minulost . Příslib Esther Dysonové pomoci svými penězi lze hodnotit spíše jako přátelské gesto. Navíc se – alespoň jak tvrdí poslední dostupné informace – zatím neuskutečnilo.

bitcoin_skoleni

Ať má Roman Staněk jakkoliv úspěšnou minulost, vyznívá hodnocení TIME jako předčasné. Jeho firma byla založena v listopadu a svou novou technologií se zatím pouze snaží oslovit vývojářskou komunitu. Idoox sice navázal spolupráci se známými jmény technologického světa, jako IBM či Microsoft, ale takových paktů mají tyto společnosti desítky. Zajišťují se tak proti riziku, že jim v nějaké nové začínající oblasti později ujede vlak. Peníze od nich tečou, až když je věc jistá, a na to mají ještě dost času.

Jistá opatrnost je zřejmá i u „slovutných expertů magazínu TIME. Zatímco v loňském roce sestavovali „Žhavou padesátku , letos se zmohli jen na tři desítky firem. Přece jenom netrefit se u třiceti společností není taková ostuda jako mířit mimo v padesáti případech.

  • Našli jste v článku chybu?