Pro pivo z Friesových bud musíte do 1217 metrů nad mořem. Jinde jej nečepují
Přes velká okna je vidět přímo na devět set metrů dlouhou sjezdovku s vlekem. Jindy se odtud dají dobře sledovat i okolní boudy a lesnaté svahy, teď se ale schovaly do mraků. To největší lákadlo „vyhlídkové“ restaurace penzionu boudách se však skrývá uvnitř. Minipivovar Fries. Pivo se tu začalo vařit v roce 2012 hned po kompletní rekonstrukci známé krkonošské destinace.
A od té doby zde sládkuje i mladý Jan Wiesner: „Nevařím podle knížek, ale všechno vychází z mých zkušeností.“ Než zakotvil na krkonošském hřebenu, prošel podniky v Berouně či Mělnickém Vtelnu.
Pivovar v Andule není velký, maximální objem jedné várky je 200 litrů, měsíčně se jich udělá zhruba patnáct. Jak vysvětluje Karel Polívka, provozovatel Friesových bud, pivovarnictvím se nechtěli živit, jde hlavně o doplněk zdejší restaurace. „I tak od nás pivo pořád někdo chce,“ těší Polívku.
I proto se možná kapacita ležáckého sklepa ještě o dva tanky zvětší. Piva se tu zkrátka vypije dost. V létě i v zimě.
Desítka vede
Základní surovinou je pramenitá voda vyvěrající nad Andulou. A vzhledem k poměrně malému objemu varny si Wiesner může dovolit i experimenty jako třeba IPA, APA či summer ale. „Přesto se tu suverénně nejvíc vypije klasické desítky,“ popisuje sládek.
Za dobu, co pracuje v 1217 metrech nad mořem, si ověřil, že voda se zde vaří už při 97 stupních a že hořkost je hlavní. „Češi chtějí hořká piva, takže za poslední tři roky jsme zhořkli,“ pokračuje.
V době naší návštěvy nabízel výčep dvě místní piva. Začali jsme světlou spodně kvašenou dvanáctkou (0,5 litru za 46 korun). Pití ležáku provázejí dva základní dojmy – překvapivě velká svěžest a velmi dobrá pitelnost. A navíc se potvrzují i sládkova slova o nepřehlédnutelné hořkosti.
Pravdou zřejmě bude, že zdejší voda je ideální právě pro dvanáctku.
Druhá v pořadí přišla polotmavá spodně kvašená třináctka (0,5 litru za 48 korun).
I do ní se promítl Wiesnerův hořký „trend“. Její citelnější těžkost je navíc ideální pro zimní popíjení. Nepříliš vítaná sladkost a jindy obligátní kávový odér u téhle třináctky téměř chybí.
Pivo si z Friesových bud zatím nedonesete, ale v průběhu letoška by se to mělo změnit. Sládek začne plnit PET lahve. Etikety už jsou hotové.
Pivovar Friesovy boudy Strážné 95 SLÁDEK: Jan Wiesner NABÍDKA: spodně + svrchně kvašená piva CO DOPORUČUJEME: světlou dvanáctku Fries OTEVŘENO: stejně jako restaurace penzionu Andula
O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz