Vláda hodlá zjednodušit stavební řízení. Tím by se měla zrychlit příprava staveb, včetně velkých infrastrukturních projektů. Je to alespoň drobná náplast na rány stavebních firem, které jim způsobila ekonomická recese a následné škrty ve vládních výdajích.
Foto: Jakub Stadler
Letošní výkon českého stavebnictví se ve srovnání s loňským rokem propadne o 5,5 procenta, očekávají manažeři stovky stavebních firem. Příští rok by stavebnictví mělo začít růst, meziročně o 1,6 procenta. Zjistil to aktuální průzkum společnosti CEEC Research.
Těžký rok stavebníci očekávají zejména kvůli razantním škrtům ve výdajích státu na infrastrukturní stavby. K tomu se přidává ještě slabá poptávka po nových bytech. Tržby stavebních firem bude tlačit dolů i větší konkurence, jak se firmy budou prát o menší počet zakázek, řekl na konferenci manažerů stavebních firem Jiří Vacek ze společnosti CEEC Research.
Stavební firmy doplatí i na dočasné zastavení dvou státních programů na obnovu bytového fondu. „Program PANEL na regeneraci panelových domů je na nule. Přitom regenerace paneláků je šance pro malé a střední firmy. Podobně je na tom program Zelená úsporám, který nejspíš nové žádosti o dotace na opravy domů nebude přijímat do února,“ naznačil další potíže Václav Matyáš, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví.
Stavebnictví proto v příštích měsících čeká restrukturalizace, shodují se zástupci firem s analytiky. „Musíme zeštíhlit, nejsme sociální ústav. Po restrukturalizaci se staneme menší firmou,“ řekl Jaroslav Karter, předseda představenstva společnosti Strabag. Důvodem jsou nevyužité kapacity kvůli nedostatku zakázek. Nyní české stavební firmy mají kapacity využité ze sedmdesáti procent. „To je nejméně od roku 2007, kdy jsme začali stavebnictví sledovat,“ dodal Vacek ze CEEC Research.
Stát se nicméně pokusí stavebníkům život usnadnit alespoň zjednodušením pravidel pro přípravu staveb, na jejichž složitost si stavební firmy často stěžují. „Novela stavebního zákona zjednoduší řízení o stavebním povolení. Bude platit princip jedna stavba, jeden úřad, jedno rozhodnutí. U dopravních staveb, které se týkají například celého kraje, rozhodne krajský úřad, který stavební úřad se bude případem zabývat,“ vysvětloval záměry vlády Kamil Jankovský, ministr pro místní rozvoj.
Síť stavebních úřadů navíc zeštíhlí. „To by mělo přinést i zkvalitnění jejich práce, protože úředníci budou řešit více složitějších případů, čímž si budou zvyšovat kvalifikaci,“ dodal Jankovský.
V případě vyvlastňování chce ministerstvo oddělit proces vyvlastnění a náhrady za vyvlastněné pozemky. V jednom kroku se provede vyvlastnění a znalec určí hodnotu náhradních pozemků. „Pokud dotyčný nebude s náhradou souhlasit, začne samostatný proces o určení náhrady. Vlastní stavbu to však nezastaví,“ prohlásil Jankovský.
Novela stavebního zákona by měla být hotová do jara. Parlament by ji mohl schválit ještě letos.